Przejdź do treści głównej

Jak wybrać odpowiednią drukarkę?

autor(ka): Michał Jadczak
2015-01-13, 07:46
archiwalne
Wybór drukarki dopasowanej do naszych potrzeb wcale nie jest prostą sprawą. Na rynku jest mnóstwo urządzeń pozornie nie różniących się od siebie niczym, a w rzeczywistości będących dosyć diametralnie różnymi narzędziami. Nie każde z nich spełni nasze oczekiwania, nie każdego też możemy potrzebować. A zatem na co zwrócić uwagę, by dokonać właściwego wyboru?

Na początek należy określić, w jakim środowisku będziemy korzystać z danego sprzętu. Czy będzie to druk ogólny, specjalistyczny, wykorzystanie w domu czy w biurze? Następnie, jakiego typu urządzenia poszukujemy - atramentowego czy laserowego? Pierwsza jest tańsza, druga szybsza. Zapomnijmy też o frazie „tania drukarka”, bo nic ona nie mówi. Kupując urządzenie za 200 złotych może się okazać, że nasz budżet mocno nadszarpną drogie materiały eksploatacyjne. Czasami lepiej dopłacić do drukarki, ale potem nie marnować pieniędzy na horrendalnie drogie tusze i tonery.

No dobrze, pora na podstawową kwestię, czyli jakie będzie zastosowanie drukarki. Do druku tekstu, grafik i zdjęć najlepiej sprawdzi się urządzenie atramentowe. Jeśli mamy w planach drukowanie setek dokumentów, potrzebujemy wysokiej efektywności pracy i szybkości, lepiej zainwestować w drukarkę laserową. To oczywiście bardzo ogólne rozgraniczenie, ale jest w nim sporo prawdy. Warto pamiętać o dwóch sprawach - żeby drukarka atramentowa w pełni mogła oddać kolory, np. zdjęcia, potrzebujemy specjalnego papieru fotograficznego. Z każdym innym wydrukiem urządzenia tego rodzaju powinny poradzić sobie niezależnie od jakości papieru, aczkolwiek od niego też sporo zależy. Wybierają tanią drukarkę laserową, wzrok skierujmy na segment monochromatyczny, czyli czarno-biały. Dopóki nie musimy na nich drukować niczego w kolorze, świetnie! Ale do poziomu drukarek atramentowych, jeśli chodzi o kolorowy druk, mogą dorównać tylko laserówki z najwyższej półki. No i atramentowe są o wiele oszczędniejsze - zużywają ok. 20-40 watów, przy wynoszących nawet 500 watów wartościach w przypadku niewielkich drukarek laserowych.

Pozostaje jeszcze kwestia tego, czy chcemy tylko drukować, czy może również kopiować, kserować, faksować, mailować, etc. Bo takie urządzenia wielofunkcyjne też są i wcale nie kosztują majątku. Wbudowane Wi-Fi, z pomocą którego można przesłać zadanie ze smartfona? Proszę bardzo! Dzisiaj to właściwie standard. Niektóre modele posiadają funkcję założenia specjalnego adresu mailowego przypisanego do drukarki, na którego wystarczy wysłać plik, aby został wydrukowany automatycznie.

Warto zastanowić się nad tym, czy właściwie potrzebujemy kolorowych wydruków. O ile w domu faktycznie jest to funkcja raczej niezbędna, o tyle już w biurze niekoniecznie - większość dokumentów i tak jest monochromatyczna. Właściwie to najważniejsze pytanie. Jeśli nie potrzebujemy kolorowych wydruków, a urządzenie ma wypluwać z siebie głównie duże ilości dokumentów, w zupełności wystarczy drukarka laserowa.

Jak wygląda kwestia szybkości drukowania, o której już wspominaliśmy? Urządzenie laserowe jest nieporównywalnie szybsze w momencie, w którym drukujemy dużo i monochromatycznie. Laser musi się rozgrzać, więc pierwsze 2-3 strony mogą drukować się wolniej, ale wszystkie kolejne będą wyrzucane z prędkością pocisków z karabinu maszynowego. Jeżeli zatem w planach mamy drukowanie niewielkich ilości dokumentów, zdecydowanie bardziej opłacalny będzie zakup drukarki atramentowej - po pierwsze, jest ona natychmiast gotowa do pracy, a po drugie drukowanie małych ilości tekstu jest tańsze.

Pozostaje jeszcze kwestia tego, jak bardzo regularnie drukujemy. W przypadku kilkunastu do kilkudziesięciu stron miesięcznie specyfikacja właściwie nie ma znaczenia, ale jeśli dzień w dzień potrzebujemy wydrukować określone ilości dokumentów, warto rzucić okiem na dopuszczalne miesięczne obciążenie zalecane przez producentów.

Słowem podsumowania - urządzenie uniwersalne, o niewielkich gabarytach, energooszczędne i tanie w eksploatacji znajdziemy na półce cenowej w przedziale 400-500 złotych. Tyczy się to zarówno samych drukarek, jak i narzędzi wielofunkcyjnych. Należy sprawdzić ceny oryginalnych tuszów, jak i zamienników pasujących do tego modelu (różnica cenowa może być nawet dwukrotna, a jakość identyczna). W przypadku wielofunkcyjnych maszyn, dobrze jest zwrócić uwagę na rozdzielczość skanera i prędkość kopiowania - w segmencie budżetowym nie są to oczywiście powalające rozwiązania, ale można zauważyć różnice pomiędzy poszczególnymi modelami.


Tekst pochodzi z serwisu technologie.ngo.pl


Źródło: Technologie.ngo.pl
Wyraź opinię 4 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • nowe technologie