Przejdź do treści głównej

Jak dobrać tablet do naszych potrzeb? (cz. 2)

autor(ka): MIchał Jadczak
2015-06-18, 08:14
archiwalne
W poprzedniej części przyjrzeliśmy się obudowom i ekranom tabletów, pora zatem zajrzeć do ich wnętrza, bo jak wiadomo, to ono jest najważniejsze. Czego zatem wypatrywać w specyfikacji czysto technicznej tabletów?

Po pierwsze, podobnie jak w przypadku wielkości, warto określić przeznaczenie takiego urządzenia. Im więcej chcemy z niego wydusić, tym większe znaczenie zaczynają mieć poszczególne elementy, jak chociażby ilość portów. Standardem jest oczywiście port ładowania, który najczęściej jest jednocześnie micro-USB, złącze minijack 3,5 mm, czyli wyjście słuchawkowe oraz moduł WiFi.

Ale jeśli tablet ma nam służyć w podróży, nie możemy polegać wyłącznie na WiFi - tutaj przyda się również wbudowany modem 4G z obsługą standardu LTE, czyli szybkiego Internetu. Szukając urządzenia do pracy, zwróćmy uwagę na to, czy ma port micro- lub mini-USB z obsługą urządzeń w standardzie On-The-Go, a więc wszelkiego rodzaju wskaźników, dysków zewnętrznych, pendrive’ów, etc.

Chcąc wykorzystać tablet do prezentacji, nieodzowne będzie zaopatrzenie się w odpowiednią przejściówkę albo wybór sprzętu z portem HDMI. Nie trzeba chyba wspominać o takiej funkcji, jak łączność Bluetooth. Dobrze też, gdyby tablet miał gniazdo na karty pamięci, chyba że wybierzemy model o dużej pojemności albo wręcz przeciwnie, takiego obszaru pamięci nie potrzebujemy.

Kolejnym podzespołem, na jaki warto zwrócić uwagę, jest akumulator. To od niego zależy czas pracy urządzenia, jeśli w pobliżu nie mamy dostępu do zasilania zewnętrznego. Tutaj nie ma reguły - wiele zależy od rozwiązań zastosowanych w samym tablecie. Możemy trafić na modele z ogromną baterią, które wyczerpią energię po dwóch godzinach pracy, a możemy znaleźć urządzenia ze średniej wielkości akumulatorem pozwalające na kilka czy nawet kilkanaście godzin działania. Warto przejrzeć profesjonalne testy przed podjęciem decyzji.

Konfiguracja sprzętowa, czyli temat-rzeka. Sami producenci uwielbiają przechwalać się tym, ile rdzeni udało im się zmieścić w procesorze albo jak bardzo wydajne są ich układy graficzne. W rzeczywistości nie jest to takie oczywiste, bo nierzadko teoretycznie słabsze konfiguracje są w stanie zapewnić większą wydajność, niż najnowsze, eksperymentalne konstrukcje.

O tym, jaka konfiguracja zapewni najlepsze wrażenia z użytkowania można by dyskutować godzinami, dlatego w tym przypadku również warto zdać się na ocenę wystawioną na podstawie profesjonalnych, wielopłaszczyznowych testów benchmarkowych. Są one przeprowadzane w takich samych warunkach dla wszystkich urządzeń, więc cieszą się największą rzetelnością. Ich wyniki zazwyczaj dosyć wiernie oddają rzeczywiste zachowania poszczególnych zestawów elementów użytych w konstrukcji danego sprzętu.

Na koniec zajrzyjmy w umysł tabletu, czyli w system operacyjny, na jakim działa. Na rynku mamy do wyboru trzy główne platformy, a więc Androida, iOS oraz Windows 8.1. Ten ostatni jest najlepszy, jeśli szukamy w tablecie mobilnego biura. Uruchomimy na nim dużą część aplikacji znanych z PC-tów, otrzymamy dostęp do pakietu Office i reszty znanych z Windowsa rozwiązań systemowych.

Dla początkujących użytkowników najbardziej przyjazny będzie iOS. Jest prosty w obsłudze, nie wymaga zaawansowanej konfiguracji, a zasób dostępnych na niego aplikacji jest na tyle duży, że znajdzie się w nim miejsce zarówno na programy do pracy, jak i rozrywkę. Niewątpliwą wadą urządzeń z jabłkiem w logo jest to, że o ile system jest przyjazny dla użytkowników, o tyle ceny już niekoniecznie…

Trzecią, najpopularniejszą, ale i najbardziej awaryjną platformą jest Android. Znajdziemy go w zdecydowanej większości urządzeń, jednak wcale nie oznacza to, że na wszystkich działa i wygląda tak samo. Słabsze tablety mogą mieć problem z płynnością systemu, ponieważ pochłania on ogromne ilości pamięci operacyjnej. Warto zwrócić uwagę na to, czy podzespoły zastosowane w danym urządzeniu są wystarczająco silne, by dać radę zachłannemu systemowi. W przypadku tańszych urządzeń lepiej celować w modele z Windowsem 8.1.

Słowem podsumowania - dobry tablet musi spełniać dwa warunki: być dostosowanym do naszych potrzeb oraz do własnych możliwości. Zanim podejmiemy decyzję o zakupie, warto przejrzeć testy benchmarkowe oraz opinie innych użytkowników i określić, czy dane urządzenie spełni nasze wymagania.


Źródło: Technologie.ngo.pl
Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 0 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy