Przejdź do treści głównej

Organizacjo, masz Windowsa 10? Zobacz, co warto zainstalować!

autor(ka): Michał Jadczak
2015-10-13, 13:29
archiwalne
Z systemami operacyjnymi zawsze jest ten problem, że po aktualizacji do nowszej wersji część programów może przestać działać. Podpowiadamy zatem, które aplikacje na pewno działają na Windowsie 10 i czemu warto je mieć.

Do przeglądania sieci można oczywiście wykorzystać nową flagową przeglądarkę Microsoftu - Edge - ale to karkołomne. Program nie dorasta do pięt konkurencji, wciąż pozostając najsłabszym elementem systemu Windows. Zamiast Edge’a sugerujemy którąś z alternatyw w postaci Google Chrome lub Firefoxa. Ta pierwsza jest najchętniej wybieraną przeglądarką w Polsce, może również pochwalić się największym repozytorium ułatwiających korzystanie z niej dodatków i wtyczek.

Avast! Free Antivirus jest popularnym, bezpłatnym programem antywirusowym. Korzystanie z Windowsa bez ochrony przed szkodnikami to jak jazda na motorze bez kasku, zalecamy zatem szybkie zainstalowanie niezbędnego w dzisiejszych czasach oprogramowania zapewniającego ochronę komputera. Darmowa wersja jest w zupełności wystarczająca do zabezpieczenia systemu przed pełzającymi w sieci szkodnikami.

W trakcie instalacji programów pobranych z sieci bardzo często możemy trafić na ukryte w instalatorach zgody na dodanie pasków zadań do przeglądarki internetowej lub zmianę strony domowej czy wyszukiwarki. Trzeba bardzo uważnie sprawdzać każdy zaznaczony punkt, albo zainstalować sprytne narzędzie Unchecky. Automatycznie wykrywa, kiedy instalator chce przemycić jakieś ukryte opcje i powiadamia nas o tym niezwłocznie. Warto go mieć!

CCleanera przedstawiać chyba nie trzeba - to prawdopodobnie najlepsze narzędzie służące do czyszczenia dysków twardych naszych komputerów. Jest sprawniejszy i wygodniejszy w obsłudze niż narzędzia systemowe, a możliwości ma bardzo pokaźne: czyści pliki cookie i historie przeglądarek, porządkuje pliki rejestru, potrafi również wykonać analizę dysku. Absolutnie niezbędny program.

Kolejnym narzędziem, które warto mieć szczególnie w przypadku W10 jest Ultimate Windows Tweaker 4 for Windows 10. Program dostępny jest jedynie po angielsku, ale znacząco pomaga w ogarnięciu najnowszego systemu Microsoftu. Pozwala z jednego miejsca zarządzać ponad 150 ustawieniami systemowymi, w dodatku skatalogowanymi tematycznie.

GIMP jest programem, który powinniśmy mieć niezależnie od systemu operacyjnego, szczególnie jeśli chociaż trochę pracujemy z grafiką. To taki „darmowy Photoshop” - bezpłatne narzędzie oferuje funkcje, których nie powstydziłby się topowy produkt od Adobe, ale jest nieco łatwiejszy w obsłudze.

Poza wymienionymi zalecamy wyposażenie komputera w standardowe narzędzia użytkowe, a więc jakiś odtwarzacz muzyki (np. doskonały i zupełnie nieobciążający systemu Foobar2000), program do wyświetlania materiałów wideo (np. popularny i działający bez zarzutów VLC Player) i oczywiście pakiet biurowy - tutaj pozostawiamy dowolność, chociaż osobiście polecamy darmowe alternatywy dla płatnych pakietów, czyli Libre Office lub OpenOffice.

Praca z komputerem może być łatwa, jeśli odpowiednio ją sobie uprościmy. Chcemy pokazać Wam, że nawet dla kogoś, kto nie jest ekspertem w dziedzinie obsługi sprzętu elektronicznego zawsze znajdą się programy znacząco ułatwiające życie!


Tekst pochodzi z serwisu technologie.ngo.pl


Źródło: Technologie.ngo.pl
Wyraź opinię 0 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • nowe technologie