Przejdź do treści głównej

Jak stworzyć własna kartkę świąteczną? (Grudzień z grafiką, cz. 1 - MS Paint)

autor(ka): Mateusz Sadowski
2015-12-08, 13:55
archiwalne
Istnieje wiele programów umożliwiających robienie najróżniejszych graficznych cudów, ale są drogie i przeznaczone dla specjalistów. Dlatego warto nauczyć się prostego darmowego programu, który każdy użytkownik Windowsa ma na swoim komputerze, a jest nim Paint.

Wielkimi krokami zbliża się okres świąteczny, czyli czas kiedy prawie każdy wysyła kartki z życzeniami. Czy naszym odbiorcom nie byłoby przyjemniej, gdyby ta wysłana od nas nie okazała się ogólnodostępnym wzorem e-pocztówki, tylko oryginalną zrobioną przez nas samych – autorską kartką świąteczną? Dzięki najprostszemu i chyba znanemu każdemu programowi Paint możemy w krótkim czasie ją stworzyć.

Malowanie każdego obrazu należy zacząć od stworzenia tła, tak samo tworzymy naszą kartkę. W tym celu po otworzeniu programu Paint pojawi się biała kartka po której już możemy rysować.

Jeśli chcemy, żeby miała ona inny kolor niż biały, zaznaczamy na widocznej z prawej strony palecie barw tę, która nam odpowiada. Następnie naciskamy ikonkę i klikamy na białą kartkę, która bezpośrednio po tej operacji przybierze odcień, który właśnie wybraliśmy.

Tło jest już wybrane, więc możemy zacząć rysowanie. Wybieramy narzędzie, które najbardziej będzie nam pasowało do formy, którą chcemy narysować. Niestety ich zestaw jest dość ograniczony:

  • Ołówek - narzędzie ołówek służy do rysowania cienkich, odręcznych linii i krzywych. Dzięki niemu możemy narysować choinkę, prezenty czy inne proste kształty. Jeśli chcemy zmienić jego kolor to po wybraniu narzędzia, wybieramy odpowiadającą nam barwę z palety.
  • Pędzel – służy do malowania dowolnych kształtów grubą kreską. Kolor tego narzędzia zmieniamy analogicznie, jak w ołówku.
  • Aerograf – dzięki niemu uzyskujemy efekt jakby ktoś psikał na naszą kartkę sprejem. Narzędzie przydatne przy tworzeniu opadów, śnieżycy i tym podobnych. Aby go użyć wystarczy na nie kliknąć i wybrać kolor na palecie barw.

Jeśli w naszym obrazie coś nam nie wyjdzie przydatnym urządzeniem jest gumka, dzięki niej mamy możliwość usunięcia części obrazu która nam się nie podoba. Klikamy na jej ikonę, a potem ścieramy niepasujące części obrazu.

Aby wzbogacić naszą kartkę o obrazki z zewnątrz, które posiadamy już na naszym komputerze wystarczy zaznaczyć obszar, na którym ma się on znajdować, używając do tego ikony, naciskamy ją - pojawi się nam wtedy opcja ,,wklej z...” - następnie wybieramy plik i gotowe.

Gdy chcemy przekazać naszym odbiorcom lub wolontariuszom życzenia na kartce, program Paint również nam to umożliwia. Wystarczy kliknąć ikonę litery, zaznaczyć, gdzie chcemy umieścić tekst i go napisać.

Naszą kartkę możemy również wzbogacić o szablony kształtów. Dzięki nim stworzymy dany kształt nie męcząc się z ołówkiem czy pędzlem.

Po wykorzystaniu wszystkich narzędzi jakie proponuje nam Paint, nasza kartka na pewno będzie wyróżniać się spośród innych życzeń otrzymanych przez naszych wolontariuszy i odbiorców - przede wszystkim dlatego, że sami ją zrobiliśmy!


Źródło: technologie.ngo.pl
Wyraź opinię 1 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • nowe technologie
  • profesjonalizacja, podnoszenie kwalifikacji