Przejdź do treści głównej

4 darmowe narzędzia do budowy stron (cz.2 - WordPress)

autor(ka): Piotrek Jazdończyk
2016-04-12, 10:21
archiwalne
Zapraszamy do drugiej odsłony naszego comiesięcznego cyklu. Przypomnijmy – prezentujemy w nim 4 programy, dzięki którym będziecie mogli stworzyć profesjonalną stronę internetową organizacji przy minimalnym nakładzie środków.

Jeśli zadajecie sobie pytania, czemu powinniście zacząć korzystać z Wordpressa lub czy jest to najwyższy czas, aby zaktualizować stronę internetową, trafiliście we właściwe miejsce. W artykule postaramy się odpowiedzieć, czym jest Wordpress i kto powinien z niego korzystać.

Większość z Was jest już zapewne osłuchana z nazwą – Wordpress kojarzy się z blogowaniem, co jest słuszne, choć od tamtych czasów sporo się zmieniło. Na przestrzeni lat przekształcił się on w bardzo wszechstronnego CMS-a i narzędzie do budowy stron. Nadal można stworzyć funkcjonalnego bloga, ale program ma dziś o wiele większe zastosowanie – dzięki niemu zbudujemy kompleksową stronę internetową, a przy odpowiedniej dozie wyobraźni nawet aplikację mobilną.

Największą jego zaletą jest elastyczność i względna łatwość obsługi, co może tłumaczyć ostatni wzrost jego popularności, która, wg badań sięga już 30% wszystkich obecnych w Internecie stron.

Wordpress jest darmowy – to oznacza, że możecie go pobrać, zainstalować, używać i modyfikować. Ponieważ jest on oparty na technologii open source i stworzony przez społeczność, każdy może dołożyć swoją cegiełkę wymyślając nowy temat kolorystyczny dla przykładowej strony, tłumacząc jakiś element na obcy język, lub nawet łatając jakąś drobną lukę w kodzie.

Dostępnych jest w tej chwili dziesiątki tysięcy tematów stron i wtyczek, z których możecie korzystać, a wszystko czego będziecie potrzebowali to własna domena i hosting.

W tej chwili platforma ta ma dwa oblicza: Wordpress.com i Wordpress.org, a podział można wytłumaczyć tym, z której opcji wolicie korzystać wy.

Wordpress.com jest hostowany w pełni, jednak jest także płatny i to w nim trzeba najczęściej opierać się na pomocy kogoś z zewnątrz. To tu przedstawiamy swoją wizję oraz elementy, które chcemy na stronie zaimplementować, a pracownicy teamu Wordpress.com mogą zająć się resztą za odpowiednią opłatą. Ta opcja, która wymaga rejestracji, jest idealna dla tych, którzy wolą zarządzać swoją stroną przez zespół specjalistów, a sobie zostawić jedynie opcję wymyślania coraz to nowych aktualizacji lub materiałów na stronie.

Wordpress.org natomiast pozostawia więcej pracy w naszych rękach. Sami będziecie musieli znaleźć hosting, sami również będziecie musieli zająć się budowaniem strony (można kodować, choć dostępne są, wspomniane wyżej tematy i wtyczki). Do waszych zadań będzie także należeć obsługa strony oraz dodanie specjalnych wtyczek, żeby np. móc udostępniać materiały ze strony na waszym profilu FB. Do waszej dyspozycji, zamiast grupy profesjonalnej pomocy, są fora, na których użytkownicy wymieniają się informacjami między sobą.

W skrócie? Worpdress.com to idealne rozwiązanie dla restauratorów, blogerów, fotografów, doktorów – reklamujących własne biznesy i praktyki. Jeśli jednak macie zacięcie i zaplecze techniczno-komputerowe, to do was skierowany jest Wordpress.org. Tam będziecie mieli osobistą i pełną kontrolę nad wyglądem i treścią swojej strony, bez dodatkowych kosztów.


Tekst pochodzi z serwisu technologie.ngo.pl


Źródło: Technologie.ngo.pl
Wyraź opinię 0 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • nowe technologie