Przejdź do treści głównej

4 darmowe narzędzia do budowy stron (cz. 4 – Drupal)

autor(ka): Piotrek Jazdończyk
2016-04-26, 09:32
archiwalne
Drupal to drugi, zaraz po Wordpressie, najbardziej popularny program do budowania stron internetowych i bohater czwartej, ostatniej części naszego cyklu o narzędziach do konstrukcji witryn www.

Drupal to program open source'owy, co doceni zapewne większość użytkowników, w szczególności tych bardziej zaawansowanych technologicznie. Obsługiwać może większość stron – od prostego bloga przez nawet skomplikowane strony internetowe, na portalach wielkich korporacji kończąc. Narzędzie jest najbardziej zaawansowane spośród tych opisanych w naszym cyklu do tej pory. Nie obciąża komputera tak bardzo, jak pozostałe, więc najprawdopodobniej nie trzeba będzie przeprowadzać zmian w posiadanym oprogramowaniu i sprzęcie.

Strony, które dzięki programowi stworzycie, będą się wgrywały minimalnie szybciej, niż te stworzone przy pomocy Wordpressa czy Joomli!, ale tylko wtedy, jeśli nie zapełnimy ich dużą ilością wtyczek i innych dodatków. Tak jak inni bohaterowie naszego cyklu, Drupal wyposażony jest w mnóstwo różnych tematów, opcji konfiguracji i wspomnianych wtyczek, a tych, którzy posiadają wystarczającą wiedzę programistyczną na pewno zaciekawi fakt, że edytować w nim można nawet pliki źródłowe, co automatycznie powoduje, że z całej opisanej przez nas czwórki, to Drupal jest najbardziej elastyczny.

Sam program jest darmowy, ale to Wy będziecie musieli samodzielnie zainstalować go na waszym serwerze do hostingu, a te, jak wiadomo są już płatne. Drupal nie oferuje możliwości hostowania czegokolwiek na swoich serwerach. Płatna prawdopodobnie będzie też nazwa domeny, którą zarezerwujecie.

To najprawdopodobniej najpotężniejszy program, z tych przez nas opisanych, ale jak to w takich kwestiach bywa, wraz z wielką mocą wymagana jest także wielka odpowiedzialność, a na tym polu, z Drupalem jest… różnie.

Do obsługi programu przyda się podstawowe wiedza PHP i HTML, i innych języków programowych. Nie trzeba być ekspertem, ale wiedza o kodach błędów i identyfikacja problemów w samym kodzie strony będzie dla użytkownika dodatkowym atutem. Jeśli wasza strona rozrośnie się ponad zwykłego bloga czy też małej strony biznesowej, będziecie potrzebowali pomocy technicznej, aby prowadzić ją prawidłowo. Jeśli nie posiadacie takich umiejętności, prawdopodobnie będziecie musieli zatrudnić kogoś, kto posiada większą wiedzę programistyczną oraz o technologii, która się za tym kryje. W skrócie? Jeśli napotkacie problemy z obsługą, to aby je rozwiązać konieczne będzie wynajęcie kogoś, komu trzeba będzie zapłacić.

Fani wymienionych w naszym cyklu narzędzi mogliby się kłócić, które z nich jest najlepsze. Prawda jest taka, że wszystkie posiadają niezbędne funkcje, więc metoda poznawcza prób i błędów jest najlepszym sposobem na to, aby odkryć, który program pasuje akurat wam. Tym, którzy chcą założyć prosty blog lub stronę dla swojego małego biznesu, polecimy Wordpressa. Dla tych, którzy od pierwszego dnia mierzą wysoko i wymagają dodatkowych funkcji, bardziej się będzie liczyć Drupal. Joomla! i WebWave CMS natomiast plasują się gdzieś po środku. To nie jest łatwy wybór, ale jeśli poświęcicie czas, aby dokładnie przyjrzeć się waszym potrzebom i uczciwie będziecie oceniać wasze umiejętności programistyczne, to będziecie potrafili dokonać prawidłowego wyboru.


Tekst pochodzi z serwisu technologie.ngo.pl


Źródło: Technologie.ngo.pl
Wyraź opinię 1 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • nowe technologie