Przejdź do treści głównej

Najlepsze darmowe programy do edycji filmów – Avidemux i VideoLAN Movie Creator (cz.3)

autor(ka): Mateusz Sadowski
2016-06-27, 09:03
archiwalne
Dzisiaj zaprezentujemy wam kolejne dwa programy służące do edycji filmów, a są to Avidemux i VideoLAN Movie Creator.

Jest mnóstwo programów do edycji wideo, wiele z nich nie ma w wersji darmowej i trzeba za nie płacić kolosalne pieniądze. Jednak bezpłatne programy, które oferuje nam internet czasami mogą sprostać wymaganiom nawet najambitniejszych twórców. Dzisiaj zaprezentujemy wam kolejne dwa urządzenia służące do edycji filmów, a są to Avidemux i VideoLAN Movie Creator.

Avidemux

Zacznijmy od tego, że Avidemux jest jednym z najpopularniejszych darmowych programów do konwertowania wideo i audio. Na początku był on dostępny tylko na system operacyjny Linux, a z biegiem czasu jego sława zaczęła dochodzić do coraz to nowszych użytkowników, co poskutkowało tym, że wzbogacono jego wersję i możemy zainstalować go na Windowsa oraz Mac OSa.

Aplikacja wspiera pliki w formatach AVI, MPEG, MP4 i ASV, które często wykorzystywane są do konwertowania filmów do DVD. Program ten oferuje nam całą paletę funkcji i efektów, którą możemy rozszerzyć o dodatkowe komponenty.

Poza samym konwertowaniem plików za pomocą Avidemuxa możemy również wykonać proste operacje montażowe. Pozwala on na wklejanie, zamienianie i przycinanie poszczególnych klatek filmu oraz nakładanie na nie rozmaitych filtrów. Program umożliwia też takie działania, jak przycinanie obrazu, zmianę jego rozdzielczości, obrót o dany kąt, nakładanie napisów, wyostrzenie obrazów i wiele więcej.

Przydatną opcją jest wbudowany kalkulator pomagający nam w ustaleniu parametrów, aby pliki po konwersji zmieściły się na płyty CD, DVD.

Dużą zaletą tej aplikacji jest jej bardzo przejrzysty, prosty i przyjazny interfejs. Jego zawartość jest zminimalizowana do minimum, co znacznie ułatwia pracę.


VideoLAN Movie Creator

VideoLAN Movie Creator to edytor służący do nieliniowej edycji i montażu wideo. Program przeznaczony jest do tworzenia amatorskich produkcji, które potem chcemy umieścić w prezentacji lub na serwisie internetowym. Przez całą pracę nad filmem edytor prowadzi nas i po kolei mówi, co mamy zrobić w danej chwili. Od nadania nazwy projektu, zdefiniowania parametrów (jakości i rozmiaru audio/wideo), poprzez import plików, które chcemy obrabiać, aż do zakończenia projektu.

W programie możemy zaimportować dowolną ilość plików wideo i przeplatać je między sobą używając dostępnych efektów. Udostępniona jest również funkcja poprawy barw, jakości i kontrastu filmu co wpływa na przyjemność oglądania naszej produkcji. Oczywiście jeśli chodzi o muzykę to bez problemu możemy ją dodać.

Obsługa tego edytora na pewno nie przysporzy problemu nawet początkującym użytkownikom. Choć interfejs jest trochę bardziej skomplikowany niż w poprzednio omawianym programie, to nie musimy się martwić – wszystko jest dobrze opisane i niektóre czynności robi się automatycznie.


Tekst pochodzi z serwisu technologie.ngo.pl


Źródło: Technologie.ngo.pl
Wyraź opinię 0 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • nowe technologie