Przejdź do treści głównej

Plan awaryjny w przypadku utraty danych

autor(ka): Mateusz Sadowski
2016-07-15, 12:15
archiwalne
Dane. Tak właśnie nazywamy nasze prezentacje w Power Poincie, dokumenty tekstowe i arkusze kalkulacyjne. Mianem tym określamy także zdjęcia z imprez charytatywnych, internetowe witryny naszych organizacji non-profit oraz wszystkie informacje i materiały, których używamy na co dzień.

Więc jeśli dane są tak ważne i wszechobecne w naszej pracy i życiu osobistym, dlaczego nie przywiązujemy większej wagi do ich bezpieczeństwa?

Zbyt często organizacje non-profit przymykają na to oko i trzymają kciuki z nadzieją, że nic nie stanie się ich systemowi informatycznemu. Jednak prawda jest taka, że awarie zdarzają się bez względu na to, jak nowoczesny jest sprzęt.

Z naszego doświadczenia wynika, że organizacje non-profit, na swoich laptopach, przechowują wiele poufnych informacji. Szczegóły imprez charytatywnych, sprawozdania finansowe, wyciągi bankowe, informacje dotyczące bankowości internetowej, listy darczyńców i wpłat, i wiele cennych danych. W dzisiejszych czasach pokutuje archaiczny sposób myślenia – w przypadku kradzieży komputera tracimy wszystkie informacje. Jest jednak wiele skutecznych innowacji i narzędzi, z których sektor non-profit korzysta. Złodzieje są ukierunkowani właśnie na dane. Kradzież części informacji powoduje szkody, które są trudne do obliczenia.

Przygotuj się na niebezpieczeństwo

Jak twoja organizacja non-profit może przygotować się na potencjalną utratę danych? Oto kilka wskazówek, jak przygotować plan rekonstrukcyjny.

Wiedza czym są nasze dane jest konieczna

Nie wszystkie dane są projektowane jednakowo. Pierwszym krokiem do stworzenia planu usuwającego skutki awarii jest rozróżnienie, które dane są konieczne dla przyszłego sukcesu twojej organizacji, a co nie jest aż tak istotne. Twoje finansowe informacje, listy płac, listy darczyńców czy na przykład ustalenia logistyczne dotyczące ogromnej gali na zakończenie roku mogą okazać się konieczne.

Miej plan tymczasowy

Awaria, w twojej organizacji planuje ciemność - koniecznie musisz mieć plan, żeby przetrwać kilka pierwszych godzin dezorientacji. Należy zacząć od planu przywrócenia struktury komunikacyjnej, zapewniającej najszybszy powrót do działania. Twoje telefony, maile i połączenie z internetem powinno być priorytetem.

Uważaj na luki

Problemy jak zawirusowane linki, luki w systemie informatycznym istnieją w każdej firmie. To cena prowadzenia działalności gospodarczej w dzisiejszych czasach. Należy współpracować z zespołem w celu identyfikacji i rejestracji problemów zanim urosną do monstrualnych rozmiarów.

Źródło: http://blog.techimpact.org


Tekst pochodzi z serwisu technologie.ngo.pl


Źródło: technologie.ngo.pl
Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 5 0

Skomentuj

KOMENTARZE

  • Jak zawsze bez zarzutu ~TechMaster 16.07.2016, 10:51 Solidny tekścik :) warto tu zaglądać, zawsze trafiam na coś ciekawego :) ODPOWIEDZ

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy