Przejdź do treści głównej

TechKlub Gdańsk "dokładka", czyli warsztaty z Canva i Slack [relacja]

autor(ka): Mateusz Sadowski
2016-07-19, 11:30
archiwalne
9 lipca w Gdańsku odbył się dodatkowy TechKlub zrealizowany w formie warsztatów, podczas których uczestnicy mogli zapoznać z narzędziami Canva i Slack oraz wypróbować je w praktyce.

Oba programy, jakie były prezentowane podczas wydarzenia, są bardzo przydatne w pracy organizacji. Canva, czyli darmowa platforma graficzna, pozwala w szybki i prosty sposób przygotować plakat, ulotkę czy grafikę internetową, natomiast Slack umożliwia szybką i wygodną komunikację pomiędzy pracownikami, wolontariuszami oraz innymi osobami biorącymi udział w życiu organizacji.

Warsztaty poprowadził Filip Jędruch, koordynator TechKlubu Gdańsk, Mobilny Doradca ICT, a do tego specjalista ds. informacji i promocji w OWES Dobra Robota, związany z sektorem pozarządowym.

Kiedy dotarłem na miejsce wydarzenia, pierwsi uczestnicy TechKlubu byli już obecni – sobotnie wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem. Spytałem Katarzynę Tomasik z Fundacji Rottka (pomoc dla rottweilerów oraz ofiar pogryzień), co – jako stała bywalczyni TechKlubów – sądzi o tej inicjatywie.

– Prezentacje są bardzo ciekawe i przydatne, jednak forma warsztatowa jest mi bliższa, ponieważ dzięki niej realnie dotykamy tematu. Dla mnie najważniejsze jest, gdy mogę realnie stosować prezentowane narzędzia technologiczne – przyznała. – TechKluby przyczyniają się również do rozwoju mojej organizacji, dzięki nim mogę w większym stopniu zintegrować zespół wolontariuszy oraz są dobrą inspiracją do dalszego szkolenia w obrębie technologii.

Równie pozytywnie mówiła o TechKlubach Jolanta Paradziej-Łukowicz ze Stowarzyszenia Plastyków ,,Danfel”, która – podobnie jak ja – po raz pierwszy brała udział w tym wydarzeniu.

– TechKluby to możliwość bezpłatnego zdobycia wiedzy oraz nauczenia się, jak aktywnie uczestniczyć w działaniach non-profit – stwierdziła. – Mam nadzieję, że nauczę się tutaj, jak organizować życie organizacji, jak pisać projekty, jak rozszerzyć te już istniejące, itp.

O dziesiątej rozpoczęła się właściwa część wydarzenia. Filip wprowadził nas w temat TechKlubu, pokazał, jakie są najnowsze trendy w tworzeniu grafik i w komunikacji. Wprowadził nas w temat ,,Flat Design”, czyli tendencji współczesnej grafiki do wykorzystywania prostych ikon zamiast opisu danej funkcji, np. na stronie organizacji zamiast hasła ,,napisz do nas maila”, można wstawić estetyczną ikonę koperty i każdy użytkownik instynktownie rozumie, że to skrót służący do nawiązania kontaktu.

Po wprowadzeniu o najnowszych trendach zaczęliśmy warsztaty z Canvy, czyli platformy, dzięki której bezpłatnie możemy stworzyć własną grafikę. Filip podzielił wszystkich uczestników na cztery grupy i zaczął objaśniać, jak posługiwać się tym narzędziem. Kompleksowo przeprowadził nas przez wszystkie jej funkcje, od tego, jak rozpocząć nowy projekt, przez importowanie zdjęć, wstawianie napisów czy tła, aż po zapisanie gotowego projektu.

Następnie każda grupa dostała zadanie stworzenia ulotki, plakatu lub grafiki na Facebooka dla własnego projektu. Wszyscy uczestnicy pracowali z wykorzystaniem zdobytej wcześniej wiedzy. Pojawiające się w trakcie realizacji pytania nie pozostały bez odpowiedzi, a więc każdy mógł dodatkowo pogłębić świeżo zdobytą wiedzę.

Przerwa była doskonałym momentem na nawiązanie nowych kontaktów oraz podzielenie się spostrzeżeniami o TechKlubach oraz najciekawszych tematach, jakie się na nich pojawiały. Były wśród nich wykłady na temat bazy darmowych zdjęć i używaniu licencji, dzięki którym uczestnicy dowiedzieli się w jaki sposób tworzyć informacje zgodnie z prawem. Wymieniona została też platforma TuDu.org, pozwalająca organizacjom na wykorzystanie społeczności internetowej w roli wolontariuszy. Uczestnicy przyznali, że każdy temat był warty uwagi, ale te najbardziej zapadły im w pamięć.

Następnie nadszedł czas na warsztaty ze Slack. Filip stworzył konto na tej platformie i zaprosił do niej wszystkich uczestników. To bijące rekordy popularności narzędzie wygodnej i łatwej komunikacji na jednej platformie, w zbiorowej konwersacji. Do tego Slack jest bardzo rozbudowany w wersji darmowej, płaci się tylko za dodatkowe funkcje. Nie trzeba dodawać, że to świetne rozwiązanie nie tylko dla firm, ale również dla organizacji.

Następnie zdobyta wiedza wykorzystana została w praktyce do założenia grup powiązanych z projektami wcześniejszej części warsztatów. Za pomocą Slacka przesyłane zostały stworzone obrazy, które okazały się być bardzo profesjonalnie przygotowane.

Na koniec – tradycyjnie już dla TechKlubów – odbył się konkurs związany z tematyką warsztatów, a do wygrania były gadżety związane z programem Nowe Technologie Lokalnie.

Tak właśnie zakończył się ostatni bonusowy Techklub w tym sezonie. Z tego, co słyszałem, inicjatywa ta bardzo spodobała się uczestnikom i chcą oni, żeby była kontynuowana, co na pewno będzie miało miejsce już w październiku. Zapraszamy!

*

TechKluby są częścią programu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności pn. „Nowe Technologie Lokalnie”, realizowanego przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.


Tekst pochodzi z serwisu technologie.ngo.pl


Źródło: technologie.ngo.pl
Wyraź opinię 2 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • nowe technologie
  • profesjonalizacja, podnoszenie kwalifikacji