Przejdź do treści głównej

Najpopularniejsze przeglądarki internetowe – Google Chrome (cz. 1)

autor(ka): Mateusz Sadowski
2016-08-08, 09:03
archiwalne
Zaczynamy nową serię, w której przedstawimy wam najpopularniejsze przeglądarki internetowe. W cyklu sprawdzimy, która działa najlepiej oraz w skrócie pokażemy ich wady i zalety. Dzisiaj przedstawiamy wam Google Chrome.

Google Chrome jest aktualnie najpopularniejszą przeglądarką na świecie. Spowodowane jest to dodawaniem jej do wszystkich urządzeń działających na systemie Android oraz popularnością marki, która ją stworzyła, czyli Google. W sumie każdy, kto korzysta z Gmail zmuszony jest do pracowania na Google Chrome. Ale czy popularność łączy się z jakością? Okazuje się, że tak.

Zacznijmy od początku. Przeglądarka jest zupełnie darmowa i została wydana w wersji beta 2 września 2008 roku (stabilna wersja została udostępniona 11 września 2008). Charakteryzuje ją minimalistyczny interfejs oraz duża szybkość działania i wczytywania stron internetowych.

Chrome ma dość mocno rozbudowaną funkcjonalność. Najbardziej podstawową jest możliwość otwierania stron w poszczególnych kartach. Umożliwia również przemieszanie kart pomiędzy oknami przeglądarki oraz stworzenie nowego okna specjalnie dla danej karty. Ciekawą możliwością jest przypięcie karty do paska kart, dzięki czemu karta wyświetlana jest jako pojedyncza ikona, bez tytułu strony i uruchamiana jest wraz z przeglądarką w momencie jej włączenia, do czasu odpięcia karty.

Przeglądarka wyposażona jest w pasek do tłumaczenia, korzystający z Google Translate i choć tłumaczenie pozostawia wiele do życzenia i tak może pomóc w zrozumieniu obcojęzycznej witryny. Znajdziemy w niej również tryb "Incognito", dzięki któremu możemy bezpiecznie przeglądać strony, które nie zapisują się w historii przeglądania. Chrome posiada również menadżera importu ustawień z konkurencyjnych przeglądarek oraz zintegrowanego menadżera pobierania plików.

Google Chrome charakteryzuje się również wysokim bezpieczeństwem, ponieważ każda karta ze stroną uruchomiana jest w osobnym procesie, odizolowana od reszty przeglądarki. W ten sam sposób pracują również rozszerzenia oraz wtyczki, dzięki czemu, kiedy jeden z komponentów ulegnie awarii, to nie będzie to skutkowało zawieszeniem całego systemu.

Kolejnym udogodnieniem jest synchronizacja obejmująca zakładki, hasła, dodatki i ustawienia. Zintegrowany system profili umożliwia wykorzystanie przeglądarki przez wiele osób i przełączanie się między nimi. Chrome daje możliwość tzw. drukowania w chmurze. Polega to na tym, że aplikacja rozpoznaje drukarki podłączone do komputera i pozwala na ich użycie np. z poziomu telefonu komórkowego lub tableta. Jedyny wymóg to zalogowanie do konta Google. Możemy w niej również uruchamiać gry, jak i funkcje zdalnego pulpitu z innych urządzeń.

Podsumowując:

Zalety Google Chrome:

- prosty interfejs

- szybkie działanie

- przechowywanie danych w chmurze

- zintegrowany system

Wady:

- duże zużycie pamięci RAM oraz pamięci podręcznej

I tak oto prezentuje się najbardziej popularna przeglądarka na świecie. Jako ciekawostkę możemy powiedzieć, że używa jej ok. 55% internautów. Tylko, czy najczęściej używana znaczy najlepsza? Oceńcie sami.


Tekst pochodzi z serwisu technologie.ngo.pl


Źródło: technologie.ngo.pl
Wyraź opinię 5 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • nowe technologie