Przejdź do treści głównej

Najpopularniejsze przeglądarki internetowe – Mozilla Firefox (cz. 3)

autor(ka): Mateusz Sadowski
2016-08-24, 09:03
archiwalne
Ostatnio pisaliśmy o Operze jako o ciekawej przeglądarce, która w swojej nowej odsłonie jest szybka, spersonalizowana i prosta w obsłudze. Dzisiaj przyszedł czas na Mozillę Firefox.

Firefox jest otwartą przeglądarką internetową opartą na silniku Greco. Na samym początku nosiła nazwę Phoenix, jednak 9 lutego 2004 roku zmieniono ją na Firefox. Z czasem stała się ona jedną z najpopularniejszych przeglądarek internetowych - drugą na świecie i Polsce.

Aplikacja ta bardzo dobrze radzi sobie z najnowszymi standardami internetowymi. Zapewnia wsparcie dla HTML5 i CSS3. Program ten jednocześnie dba o bezpieczeństwo i prywatność swoich użytkowników, jak i pozwala na instalowanie obszernych rozszerzeń, które wzbogacą jego podstawową formę. I właśnie dzięki tym rozszerzeniom mamy możliwość zastosowania daleko idącej personalizacji przeglądarki, czego nie można zrobić np. w Google Chrome czy Internet Explorer.

Po instalacji Firefoxa pojawia nam się bardzo intuicyjny interfejs, na którym mamy możliwość oglądania stron w kartach oraz blokowania wyskakujących okien. Ciekawą opcją jest to, że program posiada wbudowany mechanizm sprawdzania pisowni tekstu wprowadzanego na stronę. Jeśli chodzi o ściąganie plików, to przeglądarka ułatwia nam to poprzez wprowadzenie menadżera, który umożliwia przerwanie oraz wznowienie pobierania pliku. Jest to przydatne np. podczas zerwania łącza internetowego.

Dzięki przesyłanym przez Mozillę informacjom platforma chroni nas przed fałszywymi stronami. Za jej pomocą możemy nie tylko przeglądać strony internetowe, ale również sami je tworzyć poprzez udostępnione bogate funkcje do ich kreowania.

Do tego Firefox izoluje procesy, dzięki czemu przy awarii, np. wtyczki flash, nie będziemy skazani na utratę danych i zamknięcie przeglądarki. Udostępnia on również funkcje grupowania kart (Panorama) oraz wbudowanego komunikatora głosowego Hello.

Programiści Firefox nie zamykają się na pomysły z zewnątrz i proponują użytkownikom aktywny udział w ich rozwoju. Na stronie dodatków możemy znaleźć rozszerzenia pogrupowane w kategorie tematyczne. Znajdują się tam takie udogodnienia, jak te związane z gestami myszą, obsługą kont pocztowych czy czytników RSS.

Jak już wspominaliśmy wcześniej, Mozilla Firefox, dzięki rozszerzeniom, daje nam możliwość całkowitej personalizacji. Jest to nieosiągalne w przeglądarkach Google Chrome czy Internet Explorer, Opera powoli do tego dąży.

Podsumujmy wady i zalety Firefoxa:

Zalety:

- możliwość bardzo rozbudowanej personalizacji

- mechanizm sprawdzania pisowni

- możliwość tworzenia własnych stron internetowych

- częściowa ochrona użytkowników

Wady:

- przeglądarka jest dość wolna

- zużywa sporą ilość RAM-u


Tekst pochodzi z serwisu technologie.ngo.pl


Źródło: technologie.ngo.pl
Wyraź opinię 1 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • nowe technologie