Przejdź do treści głównej

Najpopularniejsze przeglądarki internetowe – Safari (cz. 4)

autor(ka): Mateusz Sadowski
2016-08-30, 09:04
archiwalne
Oto ostatni tekst o najpopularniejszych przeglądarkach internetowych. Odnosiliśmy się już tutaj do takich gigantów jak Google Chrome, Opera czy Mozilla Firefox. Dzisiaj przyszedł czas na coś dla fanów firmy Apple oraz systemu iOS i OS X, czyli Safari.

Zobacz także:

Najpopularniejsze przeglądarki internetowe – Google Chrome (cz. 1)

Najpopularniejsze przeglądarki internetowe – Opera (cz. 2)

Najpopularniejsze przeglądarki internetowe - Mozilla Firefox (cz. 3)

Na początek kilka słów wprowadzenia. Przeglądarkę tę stworzyła firma Apple i dedykowana jest ona dla systemu operacyjnego OS X, ale od 11 czerwca 2007 roku mogą się nią również cieszyć użytkownicy Windowsa. Safari jest także wbudowaną przeglądarką na iPodzie Touch, iPadach i iPhonach.

Safari do przeglądania stron używa open sourceowego silnika WebKit, dzięki któremu mechanizm otwierania kart jest mocno przyśpieszony. Strona startowa przeglądarki wygląda bardzo nowocześnie i jest intuicyjna w obsłudze. Możemy na niej otwierać poszczególne strony internetowe w oddzielnych zakładkach, mamy podręczną wyszukiwarkę, gdzie ustawiamy platformę z jakiej chcemy korzystać – Yahoo, Blink czy Google. Przeglądarka pozwala również na blokowanie pop-upów.

Ciekawy jest tutaj również system wprowadzania rozszerzeń, ponieważ działa on w tak zwanym trybie piaskownicy (izolowanym od systemu), wymaga on również podpisu cyfrowego Apple. Wszystko po to, aby zwiększyć nasze bezpieczeństwo podczas surfowania w internecie.

Funkcją, która wyróżnia tę przeglądarkę jest Reader. Umożliwia on przedstawienie czytanego artykułu w uproszczonej wersji podobnej do gazety. Dzięki temu wykluczamy zbędne reklamy. Z poziomu Readera możemy również wydrukować czytany tekst lub wysłać go mailem.

Warto tutaj nadmienić, że najnowsze wersje Safari dostępne są tylko na narzędzia wyprodukowane przez Apple. Wersja opisywana w tym tekście to Safari 5.1.7, czyli ostatnia, którą możemy zainstalować na inne urządzenia niż te z iOS lub OS X. Dostępna jest ona na Microsoft Windows XP, Microsoft Windows Vista, Microsoft Windows 7.

Najnowsza wersja przeglądarki weszła w tym roku i jest to Safari 10. Dostępna jest w wersji beta i możną ją ściągnąć na stronie Apple.

Podsumowując wady i zalety Safari:

Zalety:

- prosty interfejs

- szybkość uruchamiania

- szybkość wczytywania stron

- ciekawa funkcja Reader

Wady:

- mało rozszerzeń

- brak sprawdzania pisowni w języku polskim

- brak najnowszych wersji przeglądarki na Windowsa.

To już ostatni tekst z serii ,,Najpopularniejsze przeglądarki internetowe”. Mamy nadzieje, że przybliżyliśmy wam ich funkcje i chociaż trochę ułatwiliśmy wybór tej najlepszej.

Jakich przeglądarek wy używacie i jaka według was jest najlepsza? Czekamy na odpowiedzi w komentarzach.


Tekst pochodzi z serwisu technologie.ngo.pl


Źródło: technologie.ngo.pl
Wyraź opinię 1 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • nowe technologie