Przejdź do treści głównej

Picasa – szybka korekta i efekty graficzne

autor(ka): Agnieszka Koszowska
2016-12-27, 10:04
archiwalne
Picasa firmy Google to prosty edytor grafiki, służący także do przeglądania i organizowania przechowywanych na dysku zdjęć.

Po XnView, o którym pisaliśmy w zeszłym tygodniu, przyszła pora na obróbkę naszych zdjęć. Co prawda Picasa to program od lutego 2016 r. nie rozwijany przez Google, jednak nadal można go pobrać, m. in. ze strony Filehippo. Picassa wciąż cieszy się dużą popularnością, ze względu na wygodę w korzystaniu, a także łatwo dostępną szeroką paletę możliwości.

Program zawiera wiele przydatnych funkcji pozwalających szybko „podrasować” zdjęcia i za pomocą kilku kliknięć zastosować efekty, które nie są dostępne lub wymagają więcej pracy w innych programach.

Po zainstalowaniu program automatycznie wyszukuje i organizuje zdjęcia dostępne na dysku. Zdjęcia, które chcemy edytować, można też dodać do programu korzystając z funkcji „Plik – Dodaj plik do programu Picasa”. Nieostre, niepoprawnie naświetlone czy przekrzywione zdjęcia możemy poprawić za pomocą funkcji „Automatyczny kontrast”, „Automatyczny kolor” czy „Wyprostuj” w zakładce „Często używane korekcje”.

Bardziej skomplikowane narzędzia odpowiedzialne za jasność i kolory można też dostosować za pomocą funkcji dostępnych w zakładce „Precyzyjne korekcje światła i kolorów”: „Wypełnienie światłem”, „Światła”, „Cienie” i „Temperatura kolorów”. Tu rozjaśnimy lub przyciemnimy całe zdjęcie albo tylko jego fragmenty.

W pozostałych zakładkach znajdziemy funkcje, które pozwolą nam nałożyć na zdjęcie filtry i uzyskać dzięki temu różne efekty, np. wyostrzenie całego zdjęcia, wyodrębnienie wybranego fragmentu („Nieostrość”), zdjęcie czarno-białe, sepia, efekt poświaty czy retro (łomografii).

Za pomocą programu Picasa szybko utworzymy też kolaż ze zdjęć. Aby to zrobić, najpierw wyszukujemy w programie folder, w którym znajdują się zdjęcia do wykorzystania w kolażu (lub dodajemy folder do programu za pomocą polecenia „Plik – Dodaj folder do programu Picasa). Następnie zaznaczamy zdjęcia i klikamy w menu „Utwórz – Kolaż zdjęć”. W utworzonym w ten sposób kolażu możemy zmienić jego format, położenie zdjęć, odstępy między nimi, a także poddać kolaż obróbce tak jak każde inne zdjęcie.


Tekst pochodzi z serwisu technologie.ngo.pl


Źródło: technologie.ngo.pl
Wyraź opinię 2 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • nowe technologie