Przejdź do treści głównej

ScottieGo! gra dla dzieci, która uczy programowania

autor(ka): Filip Żyro
2017-01-09, 18:45
archiwalne
Prawdziwym hitem tegorocznej gwiazdki okazała się edukacyjna gra dla dzieci ScottieGo!, która uczy najmłodszych programowania. ScottieGo! to dzieło polskich programistów oraz naukowców z Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego, którzy ściśle współpracowali z aktywnymi w zawodzie nauczycielami. ScottieGo! to próba połączenia interaktywnej gry z nauką bardzo potrzebnej i pożądanej umiejętności na rynku pracy - programowania.

Autorzy w poszukiwaniu połączenia, które jednocześnie uczy i angażuje w zabawę, postanowili sięgnąć po element fabularny. Scottie (główny bohater) zbiera części do swojego statku kosmicznego, wykonując coraz bardziej skomplikowane zadania na wirtualnej mapie świata. Autorzy przygotowali 60 zadań, które muszą rozwiązać uczestnicy zabawy. Im bardziej zagłębiamy się w grę, tym trudniejsze zadania czekają przed aspirującymi programistami.

Zadania w ScottieGo! polegają na odpowiednim zaprogramowaniu robota, tak aby ten pokonał drogę do określonego punktu z wyznaczoną nagrodą. Tą nagrodą na ogół jest kolejny element potrzebny do naprawy statku, co pozwala posunąć element fabularny do przodu. Gracze zaczynają od prostych poziomów, gdzie Scottie musi wykonać jeden zakręt i kilka kroków, tak by z czasem dojść do poziomów, w których trzeba programować zmienne i pokonywać ruchome przeszkody.

Użytkownicy gry otrzymują niemal 200 elementów, które odpowiadają za: działania, liczby, funkcje, pętle i zamienne. Polecenia wydawane są za pośrednictwem specjalnie przyporządkowanych kartoników, niezbędnych do zaprogramowania ruchów Scottiego. Te polecenia to uproszczony język powielający zależności znane z programowania. Ułożony kod z kartoników skanowany jest do dedykowanej aplikacji za pośrednictwem aparatu lub kamery ze smartfona. Dzięki tej procedurze Scottie wykona zaprogramowane polecenia, które przełożą się na odpowiednią animację w aplikacji. 

Gra przeznaczona jest dla dzieci od 6 roku życia, jednak jest dość skomplikowana i może się zdarzyć, że najmłodsi będą potrzebowali pomocy dorosłego. Część użytkowników narzeka na polecenia, które mają być nieprecyzyjne lub napisane zbyt małymi literami. Frustrować potrafią także polecenia co do poprawienia konkretnej linijki kodu, bowiem aplikacja ma czasem kłopot z rozczytaniem ułożonych poleceń. Są to jednak małe błędy, które nie wpływają znacząco na odbiór rozrywki, którą dostarcza ScottieGo!. Twórcy ScottieGo! ciągle poprawiają funkcjonowanie swojej aplikacji, można więc zakładać, że wraz z czasem wszystkie kłopoty techniczne zostaną wyeliminowane.

W całej Polsce powstają również powoli warsztaty nauki programowania w ScottieGo!. Jest to sygnał, że aplikacja została bardzo dobrze przyjęta i cieszy się dużym zainteresowaniem. Ta informacja cieszy, bowiem umiejętności programistyczne są obecnie pożądane na rynku pracy, a idea propagowania nauki programowania od najmłodszych lat jest bardzo bliska programowi Nowe Technologie Lokalnie. Grę można nabyć w sklepach z artykułami multimedialnym za cenę w okolicach 169 zł. Trzymamy kciuki za inicjatywy, takie jak właśnie ScottieGo!


Tekst pochodzi z serwisu technologie.ngo.pl


Źródło: technologie.ngo.pl
Wyraź opinię 0 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • edukacja pozaformalna
  • nowe technologie