Przejdź do treści głównej

Syndrom text neck - globalne schorzenie nowych pokoleń

autor(ka): Filip Żyro
2017-01-11, 11:27
archiwalne
Smartfon jest obecnie jednym z najpopularniejszych prezentów i jednym z najpopularniejszych sprzętów elektronicznych używanych na co dzień. Każdy ich potrzebuje, a życie ludzkie wydaje się być zależne od tego wiernego towarzysza pozostającego nieustannie blisko naszego ciała: nie ważne czy w kieszeni, torebce czy przy głowie poprzez sprawne balansowanie telefonem pomiędzy ramieniem i uchem.

Ten ostatni sposób może szybko negatywnie wpłynąć na samopoczucie użytkownika telefonu, ponieważ po jakimś czasie pozycja ta może stać się bardzo niewygodna i skutkować nie tylko przegrzaniem ucha, ale również bólem szyi. Podczas gdy domniemane zaczerwienione, ciepłe ucho nie jest bezpośrednim powodem do niepokoju dla specjalisty schorzeń kręgosłupa, drugi wymieniony skutek częstego używania smartfonów z pewnością już jest - to zespół text neck!.

Text neck jest terminem używanym do opisania bólu w okolicach szyi i innych możliwych uszkodzeń spowodowanych ciągłym patrzeniem w dół na ekran smartfona, tabletu lub innych bezprzewodowych urządzeń przez dłuższy okres czasu. Fizyczne powody tego efektu można szybko wyjaśnić: masa ludzkiej głowy może wynosić nawet 5 kilogramów. Gdy pochylamy głowę do przodu, by spojrzeć na ekran urządzenia elektronicznego, często pod kątem 60 stopni, mięśnie szyi są zmuszone do utrzymania pięciokrotnie większego ciężaru. Dlatego nacisk i grawitacja mogą zwiększyć siły oddziałujące na szyję do przeszło 25 kilogramów. Mięśnie ramion i szyi muszą uporać się z większym ciężarem wynikającym z niewygodnej pozycji głowy. Znane długotrwałe skutki mogą obejmować: dyskomfort w okolicy szyi, ból i zesztywnienie szyi oraz dolegliwości bólowe głowy, które z czasem mogą się nasilić.

Z tego powodu prof. Margareta Nordin, przewodnicząca EUROSPINE, radzi robić częste przerwy w użytkowaniu urządzeń mobilnych w trakcie dnia w celu zrelaksowania głowy poprzez wyciągnięcie szyi i świadome ustawienie głowy w prawidłowej pozycji. Prof. Thomas Blattert, Sekretarz EUROSPINE, dodaje, że "objawy syndromu text neck musza być uważnie obserwowane ponieważ ten problem zdrowotny staje się coraz bardziej istotny i dotyka głównie młode osoby, które nie uskarżają się na inne dolegliwości". Dlatego, EUROSPINE zachęca do regularnych ćwiczeń mięśni szyi w celu wzmocnienia i rozluźnienia mięśni szyi i pleców! Zrzeszające ponad 1000 członków, EUROSPINE jest największym europejskim, międzynarodowym stowarzyszeniem specjalistów schorzeń kręgosłupa i ekspertów w dziedzinie opieki nad pacjentami z takimi schorzeniami. EUROSPINE jest zarejestrowaną organizacją non-profit prowadzącą działalność w zakresie opieki zdrowotnej, której celem jest promowanie badań, edukacja i podniesienie świadomości pacjentów w polu wszystkich dziedzin związanych z kręgosłupem. Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.eurospine.org http://www.eurospine.org/.

 

 

photo credit: gunman47 The modern Korean woman via photopin (license)


Tekst pochodzi z serwisu technologie.ngo.pl


Źródło: Centrum Prasowe PAP
Wyraź opinię 0 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • nowe technologie
  • ochrona zdrowia