Przejdź do treści głównej

Aplikacje do nagrywania rozmów telefonicznych [Android]

autor(ka): Filip Żyro
2017-01-13, 13:42
archiwalne
W dzisiejszych czasach coraz więcej czasu spędzamy pracując zdalnie. Ze światem komunikujemy się za pośrednictwem Internetu lub przy użyciu telefonu. O ile wielką zaletą komunikatorów jest archiwizacja całej konwersacji, to jednak komunikowanie w taki sposób jest czasochłonne. Dla człowieka wciąż najbardziej naturalną formą porozumiewania się pozostaje głos.

Niestety rozmowy telefoniczne są bardziej ulotne i na ogół ślad po nich zostaje tylko w naszej pamięci. Są jednak sytuacje, w których warto taką rozmowę zarejestrować, np. w przypadku ustaleń biznesowych czy podczas przeprowadzania telefonicznego wywiadu.

Z pomocą przychodzą smartfony z możliwością nagrywania rozmów. Jednak by cieszyć się tą funkcją, na ogół trzeba skorzystać z oprogramowania zewnętrznego. Posiadając telefon z Androidem, w Sklepie Play znajdziemy zasadniczo dwie alternatywne aplikacje, oferujące tę samą funkcjonalność. Są to: Nagrywanie rozmów - ACR od NLL  oraz Call Recorder od Appliqato (Nagrywanie rozmów w polskiej wersji sklepu).

W tym miejscu warto zadać sobie pytanie, czy takie działania są w ogóle legalne? Rejestrowanie rozmów polskie prawo dzieli na dwa przypadki. Takie, w których jesteśmy uczestnikami i takie, w których czynnie nie uczestniczymy.

Nagrywanie rozmowy osób trzecich, bez ich wiedzy i zgody, przy równoczesnym nieuczestniczeniu w rozmowie przez nagrywającego, może w wielu przypadkach wypełniać znamiona przestępstwa z art. 267 k.k.

Jednak w przypadku rozmowy telefonicznej w 99 przypadkach na 100, nie sposób mówić o treści nieprzeznaczonej dla osoby telefonującej. Taką rozmowę możemy wykorzystywać czy to w dochodzeniu swoich praw, czy po prostu do pracy, jak np. przy przepisywaniu wywiadu. Należy jednak pamiętać, o tym, że treść takiej rozmowy nie może być wykorzystana do naruszania dóbr określonych w art. 23 k.c. czyli "dobra osobiste człowieka, jak w szczególności zdrowie, wolność, cześć, swoboda sumienia, nazwisko lub pseudonim, wizerunek, tajemnica korespondencji, nietykalność mieszkania, twórczość naukowa, artystyczna, wynalazcza i racjonalizatorska, pozostają pod ochroną prawa cywilnego niezależnie od ochrony przewidzianej w innych przepisach."

Co oferują aplikacje?
Zadanie obydwu wspomnianych aplikacji jest proste: mają nagrywać naszą rozmowę telefoniczną i to zadanie wykonują znakomicie. Warto pamiętać, że po instalacji aplikacje będą uruchomiały się samoczynnie przy każdym telefonie. Jeżeli nie chcemy rejestrować wszystkich naszych połączeń, wystarczy w menu usunąć domyślne zapisywanie rozmów.
 


Rozmowy zapisywane są w bardzo skompresowanym formacie 3gp. Ma to swoje dobre i złe strony. Dobrą jest ilość miejsca, jaką zapisana rozmowa zajmuje. Na ogół jest to od kilkuset kilobajtów do kilku mega. Minusem jest brak obsługi formatu przez najpopularniejsze odtwarzacze, jak Windows Media Player czy VLC. Aby móc odsłuchać naszą rozmowę należy skorzystać z konwertera. Osobiście polecam rozwiązanie on-line http://www.zamzar.com/convert/3gp-to-mp3/, które przekowertuje nasze pliki a następnie wyśle na wskazany adres e-mail.

Z przydatnych funkcji w obydwu aplikacjach do nagrywania znajdziemy możliwość połączenia naszego folderu z zapisanymi rozmowami, tak aby były automatyczne wysyłane do jednej z dwóch popularnych chmur Google Drive’a lub Dropboxa.

W aplikacji ACR NLL irytujące okazać się może ciągle “wiszące” powiadomienie na górnym pasku menu. Całe szczęście w opcjach aplikacji można ją wyłączyć zaznaczając odpowiedni kwadracik w menu.

Obydwie aplikacje dają podobną funkcjonalność i działają na podobnych zasadach. Obydwie posiadają również płatne wersje, które pozbawią ich reklam. Warto mieć jedną z nich na stałe na swoim urządzeniu z Androidem, bowiem nigdy nie wiadomo, kiedy nagrywanie rozmów może okazać się przydatne. Jeżeli zdecydujemy się na instalację ACR albo Call Recordera, warto zacząc od skonfigurowania ich w taki sposób, aby domyślnie były nieaktywne i włączać je tylko w razie konieczności nagrania rozmowy. 


Tekst pochodzi z serwisu technologie.ngo.pl


Źródło: technologie.ngo.pl
Wyraź opinię 0 0

Skomentuj

KOMENTARZE

  • Ikona powiadomienia ~Darecki 13.07.2018, 08:56 Czemu po włączeniu opcji powiadomienia o nagraniu rozmowy w ACR wciąż pokazuje mi się w górnym lewym rogu kwadracik i pisze treści ukryte otwieram to a tam są godzin rozmów i pisz mikrofony ODPOWIEDZ

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • nowe technologie