Przejdź do treści głównej

Miniroboty, które wyręczą pszczoły [wideo]

autor(ka): Filip Żyro
2017-02-22, 11:31
archiwalne
Z biegiem czasu postęp cywilizacyjny, oprócz nowych możliwości, rodzi również różnego rodzaju zagrożenia. Działalność człowieka nie jest bez znaczenia dla środowiska naturalnego, co rodzi również kłopoty dla samego gatunku ludzkiego. Jednym z większych wyzwań, z którymi musimy się zmierzyć jest regularne zmniejszanie się populacji pszczół na ziemi.

Już Albert Einstein pisał, że “Kiedy pszczoła zniknie z powierzchni ziemi, to człowiekowi pozostaną już najwyżej cztery lata życia. Nie będzie pszczół, to nie będzie zapylania, nie będzie zapylania, nie będzie roślin, nie będzie roślin, to nie będzie zwierząt”. Wymieranie pszczół to ogólnoświatowy problem, z którym jeżeli się nie uporamy, realne staną się najbardziej apokaliptyczne scenariusze z zagładą człowieka włącznie.

Żyjemy jednak we wspaniałych czasach, w których świadomość problemów jakie przed nami stoją jest ogromna, a technologie dostarczają niezbędnych narzędzi do uporania się z nimi. O ile zastąpienie miliardów pszczół żyjących na całym świecie jest na chwilę obecną zadaniem nie do wykonania, to im wcześniej zmierzymy się z tym problemem, tym mniej zaskoczeni będziemy w przyszłości.

Prace w tym kierunku trwają. Nie gdzie indziej jak w Japonii, naukowcy, którym przewodzi Eijiro Miyako z Japońskiego Instytutu Zaawansowanej Nauki i Techniki Przemysłowej, wymyśli jak zrobotyzować proces zapylania kwiatów. Wykorzystano do tego specjalnego minidrona, który mierzy 4 cm szerokości i waży jedynie 15 gramów. Do grzbietu drona przyczepiono kawałek końskiego włosia, który przenosi pyłki kwiatów z jednego na drugi, umożliwiając zapylanie. Metoda japońskich naukowców została poddane próbie i stwierdzono, że działa. Niestety, dron na obecnym etapie jest sterowany ręcznie, co przy potrzebie setek milionów robotycznych pszczół, rodzi wiele komplikacji. Dlatego następnym etapem jest uczynienie dronów autonomicznymi, tak aby zaprogramowane mogły działać samodzielnie i zapylać kwiaty bez sterowania przez człowieka.

Niewykluczone, że w przyszłości takie roboty będą funkcjonowały skrzydło w skrzydło z biologicznymi pszczołami, co pozwoliłoby oddalić zagrożenie głodu dla gatunku ludzkiego.


Tekst pochodzi z serwisu technologie.ngo.pl


Źródło: technologie.ngo.pl
Wyraź opinię 0 0

Skomentuj

KOMENTARZE

  • ciekawe rozwiązanie ~jurek 24.02.2017, 08:35 Zawsze z zaciekawieniem obserwuję nowe technologie. 7 marca będę w Warszawie na targach food tech, myślę że tam również zaprezentują ciekawe rozwiązania w produkcji żywności. ODPOWIEDZ

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • nowe technologie
  • ochrona przyrody
  • zwierzęta