Przejdź do treści głównej

Robot jako obywatel?

autor(ka): Filip Żyro
2017-02-28, 11:12
archiwalne
​Dziecko-robot zostało zarejestrowane w urzędzie stanu cywilnego w belgijskiej miejscowości Haaselt. Robot dostał akt urodzenia od burmistrza miasta. Nowy obywatel waży 28 kilogramów i ma 120 cm wzrostu.

Nowy obywatel Belgii został nazwany Fran Pepper i posiada nawet rodziców - dwoje naukowców, szefów wydziałów informatycznych z wyższej szkoły w Limburgii PXL.

Fran jest kobietą i niedługo otrzyma pierwszą pracę na kampusie w Hasselt, gdzie zasiądzie w recepcji i będzie witać gości. Fran posiada umiejętność rozpoznawania swoich rozmówców i uczenia się ich twarzy w większym odstępie czasu. 

Rejestracja robota jest pretekstem do rozpoczęcia debaty o robotyzacji życia publicznego, która równolegle toczy się w Parlamencie Europejskim. Pod koniec zeszłego tygodnia, redakcja technologie.ngo.pl uczestniczyła w seminarium dotyczącym uporządkowania prawnego sytuacji robotów w Europie. W bliskiej przyszłości może okazać się, że kwestie związane z robotyką będą budziły coraz więcej emocji. Nie wiadomo na jakiej zasadzie miałaby być wykonywana praca przez robotów czy powinna być opodatkowana, a także jakie prawa powinny przysługiwać robotom cywilnym.

Rodzice Fran zapewnili, że nie zastąpi ona recepcjonistów, ale będzie z nimi współpracować. Robot ma być ambasadorką miasta i podkreślać jego nowoczesny charakter.


Tekst pochodzi z serwisu technologie.ngo.pl


Źródło: technologie.ngo.pl
Wyraź opinię 0 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • nowe technologie