Przejdź do treści głównej

Poczuj się jak osoba z aspergerem w pracy [film]

autor(ka): Filip Żyro
2017-04-20, 12:40
archiwalne
Fundacja Synapsis, wraz z reżyserem Maciejem Piwowarczukiem i firmą World of VR, przygotowała specjalny film osadzony w wirtualnej rzeczywistości, który pozwala odczuć, co przeżywa osoba z zespołem Aspergera na co dzień. Głosu w filmie udzielił Bartłomiej Topa, współpracujący na co dzień z fundacją Synapsis.

W trzech scenach widzimy i słyszymy świat oczyma i uszami osoby z autyzmem, podobnie jak on odbieramy społeczne relacje uczestnicząc w rozmowie z przełożonym i koleżankami z pracy. Pokazujemy trudności, z jakimi osoba z autyzmem musi się zmierzyć w nowym środowisku zawodowym. Przeżywamy sytuację w sposób, jaki jest charakterystyczny dla osób z autyzmem i zespołem Aspergera – mówi Maciej Piwowarczuk, reżyser filmu.

Fundacje coraz częściej sięgają po nowe technologie i mają świadomość, że te przestały kojarzyć się tylko z efekciarstwem. Coraz częściej to narzędzia, które pozwalają w sposób sugestywny komunikować i zobrazować przekaz albo wspomóc codzienne działania. Odbiór filmu VR, który działa na wiele zmysłów i pozwala poczuć, jakbyśmy byli uczestnikami wydarzeń, jest znacznie bardziej sugestywny niż klasyczne wideo. Wykorzystanie tej technologii przez Synapsis jest przykładem odpowiedniego doboru technologii do przekazu.

Synapsis zamierza również wykorzystać narzędzia związane z wirtualną rzeczywistością do pracy z osobami z autyzmem i zespołem Aspergera.

Równolegle do filmu, zamierzamy również wykorzystać aplikacje osadzone w świecie VR do terapii i pracy z osobami z autyzmem. Dzięki możliwościom, jakie dają światy wirtualne, zamierzamy badać kompetencje naszych beneficjentów. Jedna osoba będzie odnajdywać się w świecie malowania, a innej będzie pasował symulator ogrodnictwa. Nowoczesne technologie dają nam niezwykłe możliwości – powiedziała Maria Wroniszewska, specjalistka ds. włączenia społecznego osób z autyzmem.

Polska na tle Europy charakteryzuje się niskim poziomem zatrudnienia osób niepełnosprawnych. Pracuje jedynie co piąta osoba niepełnosprawna, a większość niepełnosprawnych pracowników najemnych jest zatrudnionych w zakładach pracy chronionej.

Odsetek nigdy nie pracujących, chorujących psychicznie, jest najwyższy w porównaniu z innymi grupami niepełnosprawnych i kształtuje się na poziomie 37%. 

Film 360º fundacji Synapsis można zobaczyć poniżej:
 


Tekst pochodzi z serwisu technologie.ngo.pl


Wyraź opinię 4 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • aktywizacja
  • aktywizacja zawodowa
  • chorzy
  • nowe technologie
  • ochrona zdrowia