Przejdź do treści głównej

Festiwal Sektor 3.0 Shape Your Future – jak technologie mogą zmieniać przyszłość organizacji [patronat ngo.pl]

autor(ka): Filip Żyro
2017-06-01, 16:58
archiwalne
Siódma edycja festiwalu Sektor 3.0 była niesamowitym doświadczeniem. Ponad 70 prelegentów, którzy przyjechali na festiwal między innymi z USA, Wielkiej Brytanii, Włoch czy Singapuru, stworzyło niepowtarzalną międzynarodową atmosferę. Ciekawe prelekcje, strefa kodowania dla dzieci, debaty, pokazy technologii, targi i wspólny networking - potwierdzają, że Sektor 3.0 to największa impreza technologiczna dla organizacji w Polsce.

– Innowacje technologiczne umożliwiły ludziom podróżowanie w kosmos. Jest to znakomity dowód, że ludzka kreatywność może sprawić, że przekraczamy granice naszych możliwości, ulepszamy się – mówił podczas prezentacji otwierającej tegoroczny gość główny astronauta NASA, płk George Zamka.

W podobnym tonie wypowiadał się prof. Peter Gloor z MIT, który wskazywał, że wspólną pracą posiłkowaną nowoczesnymi technologiami, możemy osiągać znacznie więcej. – Wspólna praca nas jako jednego wspólnego gatunku „roju” ludzi wspomaganych technologiami, może sprawić, że świat otaczający nas będzie lepszy. Czerpię wiele inspiracji z tego, jak pszczoły potrafią wspólnie rozwiązywać problemy i myślę, że wiele schematów ich zachowań można przełożyć na ulepszanie nas jako ludzi – opowiadał prof. MIT Peter Gloor podczas swojego wystąpienia.


Tegoroczny festiwal Sektor 3.0 organizowany przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego odbił się szerokim echem w tradycyjnych mediach, a także w internecie. W wydarzeniu udział wzięło ponad 600 uczestników od Japonii, przez Singapur, Koreę, USA i Szwecję. Informacje o festiwalu dotarły do ponad 800.000 internautów, a filmy i relację live z wydarzenia obejrzało ponad 100.000 osób. Na miejscu wydarzenie relacjonowała ogólnopolska telewizja, ale także przedstawiciele mediów lokalnych. Informacje o Sektorze 3.0 były na pierwszym miejscu wśród trendów na Twitterze niemal przez dobę.

W trakcie części seminaryjnej można było posłuchać absolutnej czołówki biznesowej i naukowej polskich i zagranicznych speców od nowych technologii i wykorzystywania ich w działaniach organizacji non-profit. W jaki sposób przygotować dobrą kampanię viralową, mówił aktor Bartłomiej Topa wraz z fundacją Synapsis. Artur Kurasiński bloger i start-upowiec wspólnie z fundacją Greenpeace mówił, „Jak używać wirtualnej rzeczywistości do pozyskiwania środków na działania”. „Jak zachować pracę? Edukacja w dobie robotyzacji”, o tym mówiła Chelsea Barabas MIT Media Lab (USA). O tym „Jak budować wiarygodność organizacji w dobie „fake news?” opowiadał Bartosz Węglarczyk. „Dokąd zmierza sieć? Przyszłość internetu”, zagadnienie omówił dyrektor ds. rozwoju zrównoważonych miast  Jo Arne Lindstad z Ericsona.

Debata poprowadzona przez Michała Boniego stanowiła podsumowanie wielkich zmian technologicznych, które zachodzą globalnie. Uczestnicy panelu w składzie Iva Walterova z Telecentre Europe, prof. Junseok Hwang Seoul National University, Kineret Karin TechForGood, Michał Dżoga Intel i prof. Peter Gloor MIT uznali zgodnie, że jeżeli chcemy wykorzystać szansę jaką dają nowe technologia potrzebna jest zmiana systemowa w obszarze państwowym i edukacyjnym.
 


– W ramach festiwalu pierwszy raz pojawiła się strefa kodowania dla dzieci. Podczas zajęć dzieci uczyły się programowania robotów Dash i Dot, podstaw programowania z grą ScottieGo, a także dowiedziały się, jak zbudować prosty układ elektryczny. Po zajęciach warsztatowych dołączył do nich astronauta płk George Zamka, który opowiedział jak z jego perspektywy wyglądał lot w kosmos – opowiada dyrektor festiwalu Dawid Szarański

Nieodłącznym elementem Sektora 3.0 jest nagroda Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, którą w tym roku otrzymała Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę. Nagrodę w wysokości 40.000 zł fundacja otrzymała za działania technologiczne, które skupiają się na tworzeniu bezpiecznej przestrzeni dla dzieci w Internecie, za zaangażowanie i pracę, którą wkłada na rzecz popularyzacji bezpiecznej rozrywki dla dzieci w Internecie, a także za organizację konferencji Digital Youth Forum, na której młodzież dzieli się kreatywnym wykorzystaniem internetu do swoich działań.
 


Drugiego dnia uczestnicy wzięli udział w 10 specjalistycznych warsztatach przygotowanych przez instytucje, organizacje i firmy wspierające wydarzenie (warsztaty odbyły się m.in. w siedzibach firm Intel, Microsoft, Cisco, SGH i Ericsson oraz w Ministerstwie Cyfryzacji).

Sektor 3.0 to nie tylko nazwa Festiwalu - to program Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, w ramach którego organizacje pozarządowe wykorzystują najnowsze rozwiązania technologiczne w działaniach społecznych. W rezultacie funkcjonują sprawniej, docierają do większej liczby ludzi, a ich doświadczenia związane z nowymi technologiami inspirują innych do efektywniejszego działania. Za realizację programu Sektor 3.0 odpowiada Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Więcej informacji: http://sektor3-0.pl/.

Wideo podsumowujące festiwal Sektor 3.0:

Partner główny – Intel

Partner technologiczny – Microsoft, Orange

Partnerzy wspierający – Ericsson, Cisco, Sony

Patroni Telecentre Europe, Ministerstwo Cyfryzacji, Szerokie Porozumienie na rzecz Umiejętności Cyfrowych, Miasto Stołeczne Warszawa, Szkoła Główna Handlowa

Współpraca Centrum Nauki Kopernik, Infoshare, Koalicja na rzecz Polskich Innowacji

Patroni medialni TVN24, Tygodnik Polityka, Press, Komputer Świat, PCLab, Pi.gov.pl, Mobile Trends, Ngo.pl, Dobra Strona Internetu, KobietyDoKodu, Crossweb, Fintek.pl, Nowymarketing.pl, Girls Code Fun


Wydarzenie objęte patronatem medialnym portalu organizacji pozarządowych www.ngo.pl.

Źródło: technologie.ngo.pl
Wyraź opinię 5 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • nowe technologie
  • profesjonalizacja, podnoszenie kwalifikacji
  • wspieranie organizacji