Przejdź do treści głównej

Kamery IP - recepta na tani i prosty monitoring

autor(ka): Piotr Opulski
2017-08-10, 10:03
archiwalne
Instalacja monitoringu przez wykwalifikowaną firmę to spory wydatek. Jeśli nie potrzebujemy w pełni profesjonalnego sprzętu możemy zdać się na niedrogie kamerki IP. Oprócz niższych kosztów zakupów, zapewnią prostszą instalację i wygodną obsługę.

Dostępne na rynku kamerki IP dzielimy na dwie kategorie. Pierwsza z nich obejmuje urządzenia przeznaczone do pracy w domu. Często są to modele z podstawką bez możliwości instalacji na ścianie. Drugą kategorię stanowią kamery zewnętrze. Instalowane na ścianach urządzenia posiadają obudowy odporne na warunki atmosferyczne. Wybierając kamerkę IP warto posiłkować się większą liczbą informacji niż tylko docelowe umiejscowienie.

Funkcje warte uwagi

Pierwszym krokiem do wyboru idealnej kamery IP jest zdefiniowanie zakresu obszaru, który planujemy poddać obserwacji. Jeśli chcemy osiągnąć maksymalne pole widzenia za pomocą jednej kamery, powinniśmy wybrać sprzęt z obrotową głowicą. Większość modeli wewnętrznych posiada taką funkcję w standardzie. Jednakże w przypadku urządzeń zewnętrznych należy liczyć się z dodatkowym kosztem.


Kolejnym elementem wartym uwagi jest tryb nocny. Nagrywanie w całkowitej ciemności jest możliwe dzięki zastosowaniu promieniowania podczerwonego, czyli zainstalowanych w kamerze diod IR. Rejestrowany w ten sposób obraz jest wprawdzie czarno-biały, ale odznacza się dużą szczegółowością. Należy unikać kamer wyposażonych w systemy doświetlające oparte na diodach LED. Efekty ich pracy są mizerne.


Bardzo istotny jest również rodzaj komunikacji sieciowej, stosowany przez kamerę. Teoretycznie lepszym rozwiązaniem wydaje się być komunikacja Wi-Fi. Kamera korzystająca z komunikacji bezprzewodowej może być ulokowana w niemal dowolnym miejscu. Jednocześnie moduły Wi-Fi w najtańszych kamerkach często są zbyt słabe aby oferować przesyłanie obrazu w wysokiej rozdzielczości. Tymczasem kamery z gniazdem Ethernet bez problemu prześlą sygnał z materiałem 1080p. Zależnie od sposobu wykorzystania kamery należy również przemyśleć czy potrzebujemy wbudowanego czujnika ruchu albo dwustronnej komunikacji. Pierwsza z funkcji przyda się jeśli nie chcemy aby kamera pracowała przez cały czas. Natomiast druga pozwala na przekazywanie dźwięku za pomocą wbudowanego głośnika, co ułatwia zdalną pracę oraz umożliwia wyproszenie intruza nieświadomego obecności monitoringu. Ostatnim elementem specyfikacji, na który warto zwrócić uwagę jest dostępność dedykowanej aplikacji na urządzenia mobilne oraz dedykowanych usług w chmurze. Ich obecność zdecydowanie poprawia komfort pracy oraz przyspiesza instalację.

Instalacja urządzenia

Kamery pracujące w chmurze należą do najwygodniejszych rozwiązań na rynku. Rozpoczęcie pracy wymaga zazwyczaj jedynie zainstalowania dedykowanej aplikacji na komputerze lub urządzeniu mobilnym. Program sam doda kamery oraz udostępni wszelkie funkcje związane z ich konfiguracją. Nieco więcej pracy wymagają kamery z instalacją manualną. Pierwszym krokiem do rozpoczęcia pracy jest zaznajomienie się z adresem IP urządzenia. Wielu producentów oferuje oprogramowanie wyszukujące kamery podłączone do sieci. Jeśli nie dysponujemy takim takowym możemy skorzystać z darmowego Intelligent IP Installer. Program wyszuka adres IP naszej kamerki. Zaglądając do zakładki setup przypiszemy urządzeniu adres IP wpisując liczbę z zakresu 1024 do 6 5535 – to istotne, aby urządzenie nie wchodziło w konflikt z resztą naszego sprzętu sieciowego. Ostatnim krokiem jest wpisanie w przeglądarkę formułki „http://znaleziony_adres_ip:wpisany port” przykładowo http://192.168.1.1:8080 . Zatwierdzenie prawidłowo wpisanego adresu powinno przenieść nas do panelu sterowania kamerą.

Nagrywanie

Podstawową funkcją kamer IP jest zapewnienie podglądu na monitorowaną przestrzeń. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie aby rejestrować obserwowany obraz. Oczywiście materiały mogą być przechowywane w pamięci komputera lub smartfona, jednak jest to rozwiązanie mało praktyczne. Cześć kamer oferuje nawet możliwość zapisu na karcie pamięci, jednak są to zazwyczaj nośniki o dość małej pojemności. Zdecydowanie lepszym wyborem jest zakup nagrywarki NVR. Mowa o urządzeniach pozwalających na wygodną obsługę kamer, przechowywanie danych oraz zarządzanie harmonogramem nagrań. Obsługują one pojemne dyski twarde, które są zazwyczaj dokupowane osobno. Dedykowaną nagrywarkę można zastąpić również serwerem NAS. Jest to rozwiązanie bardziej uniwersalne i często tańsze, jednak przed zakupem należy koniecznie zweryfikować listę obsługiwanych modeli kamer.

Przykładowe, tanie urządzenia

1. GoClever EYE III

Obrotowa kamerka IP wyposażona w moduł komunikacji Wi-Fi oraz intuicyjną aplikację. Kamera przeznaczona do pracy wewnątrz pomieszczeń może nagrywać w nocy oraz posiada wbudowany czujnik ruchu. Dzięki dwustronnej komunikacji sprawdzi się jako elektroniczna niania. Obraz w rozdzielczości 720p może być zapisywany na karcie pamięci microSD. Urządzenie wyposażono również w gniazdo Ethernet. Cena kamery wynosi około 230 złotych.

2. Orllo IR ROTATION

Obrotowa kamera zewnętrzna z diodami IR, czujnikiem ruchu oraz dedykowaną aplikacją. Komunikacja z urządzeniem może odbywać się bezprzewodowo lub za pośrednictwem kabla LAN. Dane z kamery mogą być zapisywane na karcie pamięci. Rejestrowany obraz ma rozdzielczość 720p. Cena urządzenia wynosi około 450 złotych.

3. TP-Link NC200

Prosta kamera popularnego producenta urządzeń sieciowych. Posiada dedykowaną aplikacją z funkcją pracy w chmurze i systemem powiadomień o zarejestrowaniu nietypowych zdarzeń. Oferuje komunikację bezprzewodową lub za pośrednictwem kabla LAN. Urządzenie nie posiada obrotowej głowicy, lecz jego cena wynosi zaledwie 110 złotych.

4. ORLLO NVR

Praktyczny rejestrator NVR pozwalający na jednoczesną obsługę do 4 kamer IP. Sterowanie urządzeniem odbywa się za pomocą myszki i prostego pulpitu graficznego. Rejestrator można podłączyć do zwykłego monitora lub obsługiwać za pomocą aplikacji. Użytkownik musi sam dokupić dysk HDD. Cena nagrywarki wynosi około 400 złotych. Zakup dysku o pojemności 1TB to koszt około 200 złotych.

5. Synology DS115j

Mały serwer NAS, który dzięki dedykowanemu oprogramowaniu producenta może w kilka chwil zostać przekształcony w nagrywarkę NVR. Urządzenie obsłuży jeden dysk o pojemności do 16 TB. Oprócz funkcji rejestratora może służyć jako praktyczny dysk sieciowy. Cena urządzenia wynosi około 390 złotych.


Tekst pochodzi z serwisu technologie.ngo.pl


Źródło: technologie.ngo.pl
Wyraź opinię 0 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • bezpieczeństwo
  • nowe technologie