Przejdź do treści głównej

Jak wykorzystać Wi-Fi w drukarce

autor(ka): Piotr Opulski
2017-08-14, 12:26
archiwalne
Moduł komunikacji bezprzewodowej w drukarce to nie tylko sposób na prostszą instalację. Wykorzystując narzędzia oferowane przez producentów, można łatwo otrzymać dostęp do dziesiątek dodatkowych funkcji. Przedstawiamy kilka ciekawych przykładów.

Aktualnie nawet najtańsze modele drukarek mogą się zazwyczaj poszczycić dostępem do sieci bezprzewodowej. Nawiązanie komunikacji z siecią często nie wymaga nawet uruchomienia komputera. Niemal każda drukarka wyposażona w wyświetlacz tekstowy umożliwia wybranie sieci i zalogowanie się do niej z poziomu interfejsu. Późniejsza instalacja drukarki na komputerze odbywa się więc właściwie bez konieczności używania kabla USB. Użytkownikowi pozostaje jedynie wybrać sieć Wi-Fi jako deklarowany sposób instalacji w udostępnianym z drukarką kreatorze połączenia.

Producenci ochoczo wykorzystują możliwości oferowane przez bezprzewodowe połączenie w drukarkach. Dzięki temu użytkownicy mogą cieszyć się dedykowanymi aplikacjami na smartfony oraz szeregiem usług dostępnych w chmurze. Podstawowym udogodnieniem oferowanym przez producentów jest przypisanie drukarce jej własnego adresu mailowego. W przypadku firmy HP początkowy adres złożony z przypadkowego ciągu znaków, można zmienić na dowolny adres w domenie hpeprint.com, bezpośrednio na stronie usługi. Wysyłając wiadomość do drukarki znajdującej się w sieci, możemy liczyć na to, że wydrukuje ona dostarczone załączniki. Zazwyczaj system pozwala na automatyczne drukowanie treści z plików o popularnych formatach takich jak: .pdf, .doc, .jpg, png, czy txt. Jest to znaczne ułatwienie ponieważ pozwana na wywołania funkcji drukowania z niemal dowolnego miejsca na świecie.

Drukowanie z wiadomości mailowej to jednak zaledwie początek. Prawdziwą potęgę stanowią aplikacje dedykowane drukarkom. Każdy popularny producent posiada w swojej ofercie programy przeznaczone do pracy na smartfonach. Zazwyczaj możemy je pobrać za darmo ze sklepu z aplikacjami i zweryfikować dostępność funkcji, nawet bez konieczności uprzedniego zakupu drukarki. Przykładowo Canon oferuje program PRINT Inkjet/SELPHY, aplikacja Epsona została nazwana Epson iPrint, natomiast HP dla swojego oprogramowania mobilnego stosuje nazwę HP ePrint. Ich możliwości prezentujemy na ostatnim z wymienionych programów.

Aplikacja HP ePrint należy do programów, które możemy pobrać i przetestować jeszcze przed zakupem drukarki. Jednocześnie jest ona kompatybilna ze wszystkimi drukarkami HP wyposażonymi w moduł komunikacji Wi-Fi. Pierwszą zaletą korzystania z aplikacji jest brak konieczności posiadania komputera. Pełna obsługa drukarki jest oferowana z poziomu smartfona.

Po zalogowaniu do programu użytkownik jest proszony o potwierdzenie kilku zgód na dostęp do plików i wymianę danych z urządzeniami zewnętrznymi. Podstawowe menu programu oferuje dostęp do najnowszych plików znajdujących się w smartfonie bądź w ramach usług internetowych. Górna belka menu podpowiada nam, że podstawowe funkcje obejmują wydruk plików, zdjęć, e-maili, stron internetowych oraz danych przechowywanych w chmurze.

W przypadku oprogramowania HP, z pamięci smartfona możemy drukować pliki PDF, DOCs (pliki tekstowe), PPTs (prezentacje), XLSs (arkusze kalkulacyjne). Możliwe jest również drukowanie wszelkich grafik znajdujących się w pamięci urządzenia – wliczając w to oczywiście zdjęcia wykonane smartfonem. Przed wydrukiem aplikacja umożliwia docięcie zdjęć oraz wybór papieru zastosowanego w drukarce (np. fotograficznego) celem dostosowania formatowania.

Usługa drukowania e-maili pozwala na łatwe dodanie do programu listy swoich adresów mailowych wraz z bezpośrednim dostępem do zawartości skrzynki. Przyspieszona konfiguracja jest dostępna dla skrzynek pracujących w usługach Google, Yahoo! Oraz Outlook. Możliwe jest również skonfigurowanie adresów pochodzących z innych źródeł. Równie ciekawie prezentuje się drukowanie stron internetowych. Aplikacja zawiera wbudowaną przeglądarkę internetową, która pozwala przejść pod dowolny adres. Jeśli użytkownik zażyczy sobie wydruk danej strony, zostanie przeniesiony do poglądu dzielącego każdą witrynę na kartki papieru, z możliwością samodzielnego zdefiniowania, które dokładnie fragmenty powinny być wydrukowane.

Ostatnią funkcją jest tryb wydruku materiałów w ramach usług w chmurze. Większość aplikacji, podobnie jak HP ePrint pozwala na korzystania z najpopularniejszych rozwiązań. W tym wypadku lista obejmuje dostęp do usług Dropbox, Facebook, OneDrive oraz Google Drive.

Podłączenie oraz konfiguracja drukarki odbywa się przy każdym wywołaniu drukowania, niezależnie do tego co drukujemy. Aplikacja sama wyszukuje drukarki kompatybilne z usługą i pozwala na samodzielny wybór urządzenia odpowiedzialnego za dany wydruk. Cały proces trwa zaledwie kilka sekund i jest wyjątkowo intuicyjny.

Drukowanie z wykorzystaniem sieci bezprzewodowej już od dawna nie jest nowinką. Dzięki temu na rynku odnajdziemy wiele wygodnych i należycie dopracowanych rozwiązań. Łatwo zauważyć, że prezentowane funkcje doskonale sprawdzą się zarówno podczas pracy jak i użytku domowego. 


Tekst pochodzi z serwisu technologie.ngo.pl


Źródło: technologie.pl
Wyraź opinię 2 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • nowe technologie