Przejdź do treści głównej

Przegląd darmowych systemów do prowadzenia forów internetowych

autor(ka): Piotr Opulski
2017-08-28, 14:00
archiwalne
Jeszcze kilka lat temu fora internetowe cieszyły się ogromną popularnością. Aktualnie zainteresowaniem mogą poszczycić się wyłącznie te najbardziej specjalistyczne. Wszystko za sprawą rozwoju serwisów social-media, które skutecznie przejęły rolę komunikacyjną i pozwoliły na wygodniejsze zrzeszanie się w grupy. Jednakże fora wciąż dysponują długą listą atutów, niedostępnych chociażby dla Facebooka.

Przede wszystkim w przeciwieństwie do grup i stron na Facebook, fora internetowe pozwalają na szeroką personalizację. Dyskusje mogą być swobodnie dzielone na działy i poddziały, a także indywidualne tematy. Najistotniejsze wiadomości można wyróżniać w działach czy na stronie głównej. Zarządzanie treścią jest w tym wypadku niemalże nieograniczone.

Podobnie wygląda sprawa przydzielania uprawnień użytkownikom. Podział na czytelników, użytkowników, moderatorów i administratorów może być bardzo precyzyjny. Jednocześnie forum internetowe jest miejscem, w którym absolutną władzę sprawuje właściciel, a nie pracownicy serwisu social-media.

Wobec tych atutów forum internetowe wydaje się być rozsądnym wyborem do wygodnego katalogowania informacji, organizowania pracy (zamiast systemów typu slack), czy wymiany informacji bez angażowania swoich pełnych personaliów. Na rynku odnajdziemy kilka, regularnie aktualizowanych i bardzo wygodnych systemów budowania forów internetowych. Ich instalacja przebiega niemal identycznie jak w przypadku systemów CMS i może odbywać się bez posiadania jakiejkolwiek wiedzy programistycznej.

phpBB

Jedno z najprostszych i jednocześnie najbardziej efektywnych rozwiązań na rynku. Pierwsza generacja systemu PHP BB powstała w 2000 roku jako projekt typu open-source. Prawdziwie przełomowa dla popularności okazała się jednak dopiero wersja oznaczona jako 2.0, debiutująca w 2001 roku. Doczekała się ona wielu modyfikacji. Wśród polskich użytkowników najpopularniejsza była phpBB 2.0 by Przemo, która lokalnie doczekała się większej liczby użytkowników niż pierwowzór. Aktualna edycja oznaczona numerem 3 pojawiła się w 2006 roku, czyli na dwa lata przed zamknięciem prac nad poprzednią generacją.

Dużą zaletą phpBB jest pełna otwartość systemu oraz ogrom funkcji związanych z personalizacją ustawień i uprawnień. System jest uwielbiany przez osoby dobrze posługujące się PHP. Stosunkowo czysty kod daje bowiem ogromne pole do popisu autorom modyfikacji i rozszerzeń. Dla zwykłego użytkownika oznacza to niemal nieograniczony dostęp do darmowych dodatków, skórek oraz pomocy technicznej. Jednocześnie system jest przyjazny serwerom dzięki niewielkiej wadze i należytej optymalizacji.

Niestety otwartość ma w tym wypadku również wady. Przede wszystkim mnogość funkcji zdecydowanie utrudnia obsługę skryptu przez początkujących użytkowników. Rozczarowująco prezentuje się również instalacja dodatków, która zazwyczaj wymaga ingerencji na serwerze. Wprawdzie ogranicza się ona do wgrania plików do odpowiedniego folderu, jednak jest to pewne utrudnienie, z którym część wydawców poradziła sobie zdecydowanie sprawniej. Istnieje również modyfikacja wprowadzająca zautomatyzowaną instalację dodatków z poziomu panelu administratora – jednak wpierw trzeba ją zainstalować tradycyjną metodą. Trzeba przyznać, że to i tak duży postęp w porównaniu z drugą generacją systemu, w której instalacja odbywa się poprzez przepisywanie linijek kodu do poszczególnych plików.

Podsumowując PHP BB to prawdopodobnie najlepszy darmowy system do tworzenia forów internetowych, jednak wymaga poświęcenia czasu na naukę obsługi. Pełnię swoich możliwości pokazuje dopiero w rękach osoby sprawnie obsługującej PHP. System jest dostępny w wersji polskiej.
 

 

MyBB

System open source, który zadebiutował w 2005 roku. Wyróżnia się przyjaznymi rozwiązaniami w zakresie instalacji oraz obsługi. Korzystając z panelu administratora można odnaleźć te same funkcje i ustawienia na kilka sposobów, dzięki czemu już od pierwszej chwili jego rozplanowanie wydaje się być niezwykle intuicyjne. Również instalacja dodatków i motywów przebiega w sposób w pełni zautomatyzowany.

Autorzy MyBB zaimplementowali do systemu kilka rozwiązań, które w konkurencyjnym PHP BB odnajdziemy jedynie w formie dodatków. Oznacza to, że w przeciwieństwie do maksymalnie odchudzonego PHP BB, MyBB został opracowany, aby osiągać zaawansowaną funkcjonalność już od chwili przeprowadzenia instalacji. Użytkownicy zachwalają dobrą optymalizację skryptu pod kątem SEO, pozwalającą na osiągnie przez fora wysokich miejsc wy wyszukiwarkach. Pojawiają się nawet głosy jakoby MyBB stanowił godną alternatywę dla płatnych skryptów, takich jak IPB czy VBulletin, jednak są to pochwały nieco nad wyrost.

Społeczność MyBB jest nieco mniejsza niż ta zrzeszona wokół phpBB. Oznacza to, że zapewne odnajdziemy wszelkie potrzebne modyfikacje i skórki, jednak ich wybór będzie skromniejszy. Na pochwałę zasługuje lokalna społeczność, która zapewnia dostęp do spolszczonych wersji systemu oraz udziela sprawnej pomocy technicznej.
 

 

PunBB / FluxBB

System PunBB powstał w 2003 roku. Jego autorom przyświecała idea zbudowania lekkiego i szybkiego systemu forów. Skrypt miał być przyjazny dla serwerów, bezproblematyczny w konserwacji i banalny w obsłudze. Założenia te udało się w większości zrealizować. Po sprzedaży PunBB w 2007 komercyjnej spółce, ekipa zaczęła poszukiwać szans na zachowanie kontroli nad rozwojem projektu. Tak powstał FluxBB, stanowiący tak naprawdę rozwinięcie PunBB. Niestety wbrew zapewnieniom autorów, łatwo stwierdzić, że pomimo dużej rzeszy entuzjastów, obydwa projekty przestały się rozwijać.

Najnowsza generacja FluxBB oznaczona numerem 1.5.10 została zaprezentowana w czerwcu 2016 roku, co jest datą odległą z punktu widzenia rozwoju projektów internetowych. Przez wzgląd na prostą obsługę i niską wagę FluxBB wciąż jest wart uwagi – jednakże zalecane jest stosowanie go wyłącznie do zamkniętych, niekomercyjnych projektów. Niestety strony oferujące polskojęzyczne wsparcie dla pubBB i FluxBB zaniechały już działalności.
 

 

SMF

Simple Machines Forum to nieco niedoceniony w Polsce, lecz fantastycznie opracowany system forów. Na uwagę zasługują bardzo dopracowane funkcje, nawiązujące swoimi możliwościami do komercyjnych rozwiązań. Użytkownicy dostają do swojej dyspozycji zautomatyzowany instalator dodatków, szerokie możliwości zarządzania kanałami RSS, rozbudowane funkcje cenzurowania treści oraz uwierzytelniania na podstawie plików cookies, a nawet funkcję sprawdzania błędów w pisowni. Przy okazji skrypt jest stosunkowo lekki, a wsparcie ze strony polskiej społeczności zasługuje na dużą pochwałę (szczególnie wobec niewielkiej popularności).

Największą wadą rozwiązania jest bardzo powolny rozwój. Autorzy wprowadzają co prawda drobne poprawki, jednakże najnowsza generacja SMF 2.1 została zapowiedziana 5 lat temu i nadal nie doczekała się debiutu. Brakuje również wysokiej jakości dodatków czy skórek. Część użytkowników narzeka także na brak dostępu do popularnego w konkurencyjnych rozwiązaniach BBCode, czyli uproszczonego i przyjemnego w obsłudze systemu formatowania treści.
 

 

Podsumowując:
phpBB
– oferuje duże możliwości personalizacji i dużą społeczność, ale jest trudny w obsłudze

MyBB – przyjazny początkującym użytkownikom, lecz trudniejszy w personalizacji

FluxBB – lekki i prosty, jednak nie rozwijany i bez społeczności

SMF – starannie opracowany i zaawansowany, jednak zbyt wolno rozwijany i bez należytej ilości dodatków.

 


Tekst pochodzi z serwisu technologie.ngo.pl


Źródło: technologie.ngo.pl
Wyraź opinię 1 0

Skomentuj

KOMENTARZE

  • Istnieją o wiele lepsze alternatywy ~Patryk 29.08.2017, 01:45 Fora internetowe w pewnych środowiskach znowu zyskują popularność - dzięki nowoczesnym systemom takim jak Flarum i Discourse. Polecałbym więc promowanie takich rozwiązań, nie tych umierających :) ODPOWIEDZ

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • nowe technologie