Przejdź do treści głównej

Minikomputer w organizacji

autor(ka): Piotr Opulski
2017-10-25, 06:16
Miniaturowe komputery to wspaniałe narzędzie. Dzięki nim nasza organizacja zredukuje koszty, oszczędzi miejsce i zwiększy swoją mobilność. Ponadto zakup tego typu sprzętu nie wymaga fachowej wiedzy. Przedstawiamy garść informacji o dostępnych na rynku komputerach mini-PC.

Komputery klasy Mini-PC przyjmują różne formy. Najczęściej są to niewielkie skrzynki o długości boku nie przekraczającej 30cm. Na rynku dostępne są również urządzenia przypominające zwyczajny pendrive. Jednak nimi raczej nie warto zaprzątać sobie głowy przez wzgląd na duże ograniczenia. Klasyczne Mini-PC są w stanie zaspokoić potrzeby większości użytkowników. Najpopularniejsze w Polsce są modele w cenach nie przekraczających 1 000 złotych – idealne do pracy biurowej. Oczywiście dostępne są również drogie i wydajne warianty. Nadadzą się one do gier i pracy z zaawansowanym oprogramowaniem, a ich ceny mogą sięgać nawet 10 000 złotych.

Jak wybrać Mini-PC
Komputery Mini-PC są sprzedawane w dwóch wariantach. Najprostszym rozwiązaniem jest zakup urządzenia w wersji All-In-One, gotowego do uruchomienia w każdej chwili. Na rynku dostępne są również tak zwane barebone, czyli Mini-PC bez pełnego zestawu podzespołów. Stanowią one atrakcyjną ofertę dla osób zainteresowanych personalizacją specyfikacji, posiadających dostęp do podzespołów, pracujących na innych systemach niż Windows, czy posiadających licencje Windowsa na dodatkowe stanowiska. Komputer bearbone kupuje się nieco taniej, ale użytkownik musi samodzielnie zamontować dysk (zazwyczaj w formacie 2,5”) oraz zainstalować system. Niektóre urządzenia wymagają również zakupu zestawu pamięci RAM.


Kiedy wybierzemy idealny wariant dla siebie, powinniśmy zastanowić się nad oczekiwaniami w zakresie wydajności. Komputery Mini-PC mogą być tańsze od laptopów czy komputerów stacjonarnych, ale ich ulepszenie go o poszczególne komponenty po czasie może okazać się niemożliwe. Warto więc wybrać komputer, który posłuży trochę dłużej.


Zasadniczo wszelkie nowe Mini-PC dostępne na rynku będą wystarczające do pracy z programami biurowymi, przeglądania Internetu i odbierania maili. Problemy mogą się zacząć, kiedy będziemy chcieli uruchomić prezentację z materiałem wideo albo rozpocząć pracę z programami do obróbki graficznej. Najtańsze modele, czyli te w cenie poniżej 1 000 złotych zazwyczaj dysponują mało wydajnymi procesorami Intel Celeron oraz Intel Pentium. Ponadto nie posiadają dedykowanej karty graficznej, ilość pamięci RAM jest niewielka, a możliwości jej rozbudowy mocno ograniczone.


Komputer Mini-PC do multimediów powinien dysponować co najmniej procesorem Intel Core i3, wspartym przez nie mniej niż 4GB pamięci RAM. Takie urządzenie zazwyczaj umożliwi nam komfortową pracę w prostych programach, przeglądanie stron na wielu zakładkach oraz odtwarzanie materiałów wideo w wysokiej rozdzielczości. Taka maszyna może kosztować 1 000 – 1 600 złotych.


Jeśli planujemy wykorzystać komputer do pracy z zaawansowanym oprogramowaniem do obróbki foto-video czy przygody z grami, musimy przygotować się na większy wydatek. Na pokładzie takiej maszyny powinien znaleźć się procesor z serii Intel Core i5 wspierany przez 8 GB pamięci RAM. Jeśli interesują nas gry, warto aby komputer posiadał dedykowaną kartę graficzną. Szybką prace zapewni nam w tym wypadku dysk SSD. Jeśli natomiast istotniejsze jest dla nas przechowywanie dużych ilości danych możemy skusić się na wariant z nośnikiem HDD. Jest to prawdopodobnie najpopularniejszy typ komputerów Mini-PC. Możemy je kupić w cenie od 1 600 do 4 000 złotych. Warto jednak przygotować się na wydatek nie mniejszy niż 2 200 złotych, aby wybrać konfigurację w której podzespoły nie będą ograniczać się nawzajem.


Ostatnia kategoria to miniaturowe stacje robocze i urządzenia dla graczy. Komputery z procesorami i7, zapasem pamięci RAM i dedykowanymi kartami graficznymi. Ceny zaczynają się od około 3 000 złotych. Jednakże naprawdę ciekawe modele pojawiają się w cenie około 4 500 złotych.


Kupując komputer Mini-PC warto zwrócić również uwagę na dostępność gniazd i złączy. Istotne atuty to obecność karty Wi-Fi, gniazda LAN czy dwóch wyjść na ekran pozwalających na wygodną pracę w systemie dwumonitorowym. Warto aby maszyna miała co najmniej 3 gniazda USB – zapewne dwa wykorzystamy na podłączenie myszy i klawiatury. Dodatkowe przyda się do podłączania pamięci przenośnych czy dodatkowych akcesoriów.


Istotnym atutem jest możliwość przymocowania naszego miniPC do monitorów posiadających otwory montażowe w standardzie VESA. Jeśli mamy mało miejsca w biurze, warto poszukać modeli kompatybilnych z taką formą instalacji.


Mini-PC do biura: Intel NUC5PGYH0AJ – 965 złotych

Niedroga konstrukcja z oferty marki Intel, gotowa do pracy od chwili zakupu. Komputer wyposażono w procesor Intel Pentium N3700 oraz 2 GB pamięci RAM, z możliwością rozbudowy do 8GB. Niewielka obudowa ma wymiary 5 x 11,5 x 11,5 cm. Urządzenie pracuje pod kontrolą systemu Windows 10. Do dyspozycji użytkownika oddano wyjście VGA, wyjście HDMI, złącze Ethernet, 4 gniazda USB 3.0, czytnik kart pamięci oraz gniazda audio. Komunikacja bezprzewodowa jest oferowana dzięki wbudowanym modułom Wi-Fi i Bluetooth. Wbudowany dysk SSD oferuje przestrzeń zaledwie 32 GB. Dlatego warto zadbać o pojemy dysk zewnętrzny lub serwer NAS.


Mini-PC do multimediów: ZBox ZBOX-CI547NANO-BE – 1865 złotych
Jedno z najpopularniejszych urządzeń marki Zotac w wersji barebone. Komputer wyposażono w wydajny procesor Intel Core i5-7200U. Obudowa o wymiarach 6,5 x 14,6 x 12,7 cm mieści gniazda video HDMI oraz DisplayPort. Nie zabrakło również dwóch złącz Ethernetowych, 4 gniazd USB 3.0, wejść i wyjść audio oraz czytnika kart pamięci. Bezprzewodowa komunikacja jest możliwa dzięki wbudowanemu modułowi Wi-Fi. Do komputera warto dokupić dysk SSD o pojemności co najmniej 128 GB (około 250 złotych) oraz zestaw pamięci RAM w konfiguracji 2x4GB DDR4-2133 (około 350 złotych). Łączna cena zestawu wyniesie 2 465 złotych. Urządzenie pozwoli na pracę z zaawansowanymi programami, oglądanie filmów w wysokich rozdzielczościach czy przygodę z większością nowych gier.


Podsumowanie – zalety i wady Mini-PC

Plusy:
+ Duża oszczędność miejsca, możliwość instalacji na monitorze
+ Duża mobilność, mieszczą się w torbach i plecakach
+ Łatwa konfiguracja, wiele modeli jest gotowych do pracy
+ Atrakcyjne ceny, niższe od laptopów, porównywalne do komputerów stacjonarnych
+ Wysoki stopień optymalizacji, dzięki predefiniowanej konfiguracji
+ Atrakcyjny wygląd, obudowy są dopracowane
+ Uniwersalność, każdy znajdzie model dla siebie
+ Idealne jako centrum multimedialne, do biura czy sali konferencyjnej

Minusy:
- Brak możliwości samodzielnej naprawy
- Małe możliwości rozbudowy
- Nieco niższa wydajność niż w komputerach stacjonarnych
- Skromna dostępność modeli w Polsce
- Niewielka liczba złącz


Tekst pochodzi z serwisu technologie.ngo.pl


Źródło: technologie.ngo.pl
Wyraź opinię 2 1

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • nowe technologie