Przejdź do treści głównej

Dzień wolontariusza – tak organizacje dziękują osobom, bez których trzeci sektor nie mógłby istnieć

autor(ka): Filip Żyro, technologie.ngo.pl
2017-12-06, 05:44
Wczoraj obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Wolontariusza, święto ustanowione przez ONZ w 1985 roku. Jest to wspaniała okazja, aby podziękować wszystkim, którzy chcą zmieniać świat, nie oczekując niczego w zamian. Zobaczcie, jak różne organizacje wyrażały uznanie dla pracy wolontariuszy za ich trud, czas i poświęcenie dla ideałów, w które wierzą.

Solą każdej organizacji pozarządowej są jej wolontariusze. Bez ich pracy nie moglibyśmy funkcjonować. To właśnie ich wielkie poświęcenie i oddanie sprawia, że trzeci sektor jest wyjątkowy. Wszystkie organizacje dobrze zdają sobie z tego sprawę i właśnie dlatego postanowiły wyrazić swoje uznanie za ich ciężką pracę.

Jak przystało na cyfrowe czasy, większość organizacji dziękowało za pośrednictwem mediów społecznościowych: Facebooka, Instagrama i Twittera. Przedstawiamy subiektywną selekcję wpisów i postów, które pojawiały się wczoraj w mediach społecznościowych organizacji i naszym zdaniem zasługują na pokazanie.

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy idąc z duchem czasu, zaprojektowała specjalną nakładkę na zdjęcie profilowe, która ma na celu promowanie dnia wolontariusza i zachęcenie do czynnego udziału w pomaganiu. Efekty zmiany zdjęcia profilowego prezentują się następująco.
 


Jeżeli chcemy wyrazić uznanie dla całej akcji, zachęcamy do zmiany zdjęcia profilowego na Facebooku. Listę “nakładek” profilowych można znaleźć pod adresem https://www.facebook.com/profilepicframes, nakładka WOŚP obecnie znajduje się w popularnych i odnalezienie jej nie powinno stanowić kłopotu.

Na podobne rozwiązanie postawił Projektor – ich nakładkę można znaleźć pod tym adresem, klikając w przycisk "wypróbuj". 

Bardzo popularne były posty z podziękowaniami dla wolontariuszy, organizacje prześcigały się w pomysłach, w jaki sposób wyrazić swoją wdzięczność. E-wolontariat –TuDu i PROJEKTOR – Wolontariat Studencki przygotowały specjalne grafiki.
 


Organizacje coraz chętniej sięgają po najmocniejszy środek przekazu – wideo. W tym roku, krótkie nagrania posłużyły do promowania akcji #volounteerpl. Greepeace postanowił osobiście podziękować wszystkim osobom zaangażowanym w ich działania. Efekt ich prac znajduje się poniżej:
 


 

Równie ciekawie prezentują się działania Projektora, który postanowił być aktywny i nagrał wideo na Instagrama promujące inicjatywę, wraz ze swoją akcją Dzień w Koszulce Projektora.
 


Na naszą skrzynkę trafił również pomysł fundacji Impossible.org, która w nietypowy sposób postanowiła opowiedzieć legendę związaną z pomaganiem. Bardzo oryginalny pomysł propagujący ideę wolontariatu: 
 


Akcja prowadzona była również na Twitterze, gdzie cały dzień na używany był hashtag #Volunteerpl, pod którym co roku zamieszczane są Tweety dziękując i promujące wolontariat. W tym roku udało się osiągnąć 7 miejsce w trendach serwisu do "ćwierkania".

 

Na sam koniec zostali Ci, którzy swoje przemyślenia postanowili przelać na papier, a raczej na ekran monitora.  Forum Rozwoju Obywatelskiego przygotowało tekst o tym, jak wolontariat pracowniczy staje się coraz popularniejszą formą społecznego zaangażowania biznesu. Jak zatem szukać partnerów społecznych i budować trwałe partnerstwa oraz w jaki sposób firmy oraz społeczności mogą skutecznie współpracować. Odpowiedzi na te pytania znajdują się w publikacji „Wolontariat pracowniczy na rzecz społeczności lokalnych”, wydanej przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu z okazji Międzynarodowego Dnia Wolontariusza. Raport można pobrać pod tym adresem.

Wiele radości na naszych twarzach wywołał tekst opublikowany na stronie Aktywny.blog, który z całego serca polecamy. Znajdziemy w nim listę 80 sposobów na docenienie pracy wolontariusza. Lista, którą wszyscy pracujący z wolontariuszami powinni wykuć na pamięć. Lista spisana pół żartem, pół serio z pewnością zasługuje na uwagę.

W tym miejscu również redakcja portalu technologie.ngo.pl i cały zespół Sektora 3.0 pragnie podziękować wszystkim wolontariuszom, którzy swoją pracą i oddaniem sprawiają, że obszar organizacji pozarządowych jest wyjątkowy i niepodrabialny. Dziękujemy!


Tekst pochodzi z serwisu technologie.ngo.pl


Wyraź opinię 3 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • kadry, zespół, zatrudnienie
  • nowe technologie
  • wolontariat
  • wolontariusze