Przejdź do treści głównej

Polskie technologiczne marki warte uwagi

autor(ka): Piotr Opulski
2018-03-01, 10:10
Jednym z najtrudniejszych wyzwań dla polskich marek jest ekspansja na rodzimym rynku. Słysząc o polskich produktach technologicznych, przywołujemy w myślach tandetne rozwiązania i sztuczne doklejanie marek wyrobom z Chin. A wcale tak nie musi być. Polskie produkty technologiczne wyróżniają się znakomitym stosunkiem jakości do ceny, a do tego pozwalają rozwijać rodzimą gospodarkę.

Polska może pochwalić się naprawdę imponującą listą firm technologicznych z zapleczem produkcyjnym dostępnym w kraju. Nawet marki, które decydują się na zlecanie produkcji w dalekiej Azji, niejednokrotnie posiadają własne jednostki badawcze i projektowe w kraju. Stosując outsourcing produkcyjny powielają zachowania potentatów branży, jak Apple czy Samsung. Natomiast większość cenionych przez nas marek (Asus, Gigabyte, Huawei, Acer, Benq) i tak pochodzi wprost z Chin i Tajwanu. Prezentujemy polskich producentów, których warto znać i docenić.

Arta Tech / inkBook

Wrocławskie przedsiębiorstwo wyspecjalizowane w technologiach związanych z papierem elektronicznym i dystrybucją książek elektronicznych. Najbardziej rozpoznawalne produkty firmy to czytniki ebooków sprzedawane pod marką inkBOOK. Przez wzgląd na duże przywiązanie do jakości, firma posiada w swojej ofercie jedynie dwa czytniki. Właściciele przyznają, że ich rozwiązania wciąż cieszą się większym zainteresowaniem za granicą niż na rodzimym rynku.

Najpopularniejszy czytnik marki inkBOOK - Obsidian

Fibaro

Poznański producent bezprzewodowych rozwiązań smart home. Firma zatrudnia kilkaset osób, posiada własną fabrykę, a także rozbudowane działy projektowe. Marka jest rozpoznawana na całym świecie, a jej produkty były nagradzane w najbardziej prestiżowych konkursach wzorniczych i technologicznych. Fibro współpracuje z największymi potentatami branży IT z Apple na czele.

Zaskakująca stylistyka jest wyróżnikiem marki Fibaro. Na zdjęciu czujnik ruchu z sensorami światła i temperatury.

GoClever

Swojego czasu GoClever był jednym z najbardziej rozpoznawalnych producentów tabletów na polskim rynku. Siedziba firmy mieści się w miejscowości Wysogotowo pod Poznaniem. Marka nie posiada zaplecza produkcyjnego w kraju. Oferta obejmuje szeroko pojętą elektronikę mobilną oraz sprzęt AGD.

Hyperbook

Producent laptopów oferujący możliwość samodzielnej personalizacji specyfikacji urządzenia. Firma działa w Warszawie, a jej oferta obejmuje dziesiątki urządzeń skierowanych do gier, zastosowań biznesowych i profesjonalnych.

Komputery Hyperbook cieszą się dużą estymą wśród graczy

Jamicon / Navroad

Firma z Katowic posiada w swoim portfolio dwie marki. Pierwsza z nich to Navroad, która specjalizuje w nawigacjach i rejestratorach samochodowych. Druga to NEXO zajmująca się tabletami, smartfonami i akcesoriami elektronicznymi.

Kiano

Jeden z krajowych potentatów na rynku tabletów, smartfonów oraz laptopów. Marka nie posiada zaplecza produkcyjnego w kraju. Istotnym elementem filozofii firmy jest dbałość o elegancką stylistykę urządzeń. Siedziba Kiano mieści się w Kazimierzy Wielkiej.

Kruger&Matz

Kolejny producent eleganckich smartfonów, tabletów i laptopów. Początkowo marka była kojarzona szczególnie ze sprzętem audio. Niedawno oferta została rozszerzona również o telewizory. Firma działa w Garwolinie.

Lark

Polska marka oferująca szeroko pojęte urządzenia mobilne takie jak nawigacje, tablety i czytniki ebooków. Wśród urządzeń z logo Lark można odnaleźć również anteny i kamery DVR. Firma działa w Warszawie.

Manta

Polska firma debiutująca na rynku jeszcze w latach 90 tych i zdobywająca swoją renomę jako producent odtwarzaczy DVD. Aktualnie portfolio Manty obejmuje dziesiątki produktów z kategorii RTV i AGD. Siedziba spółki jest zlokalizowana w Warszawie.

Media-Tech

Firma z branży elektroniki mobilnej, urządzeń audio, opieki zdrowotnej i akcesoriów komputerowych. Marka istnieje na rynku od 1998 roku. Siedziba Media-Tech mieści się w Halinowie.

Modecom

Pierwsze sukcesy marki Modecom były związane z produkcją obudów komputerowych i zasilaczy. Aktualnie oferta firmy obejmuje szeroko pojęte akcesoria komputerowe, sprzęt mobilny, nawigacje i kamery samochodowe. Produkty Modecom dostępne są niemal w całej Europie oraz krajach Ameryki Południowej. Firma pochodzi z Piaseczna.

Zasilacze są wciąż dostępne pod marką Modecom, jednakże stanowią już tylko drobną część oferty.

myPhone

Brand, który wielu producentom kojarzy się z siecią sklepów Biedronka. Firma oferuje niedrogie smartfony, telefony komórkowe i akcesoria do sprzętu mobilnego. Marka pochodząca z Wrocławia jest rozpoznawalna w Polsce i Europie środkowo-wschodniej

NTT / Hiro

Producent komputerów osobistych, tabletów, serwerów, akcesoriów a nawet tuszy i tonerów. Firma jest również właścicielem marki Hiro oferującej akcesoria dla graczy. Siedziba NTT mieści się w miejscowości Zakręt pod Warszawą.

Optimus

Legendarna już marka stworzona przez Romana Kluskę. Reaktywacja brandu była związana z wykupieniem praw przez spółkę AB. Popularny dystrybutor powołał Optimusa do życia już jako niezależny podmiot. Współczesny Optimus wciąż specjalizuje się w produkcji komputerów osobistych. Siedziba spółki jest zlokalizowana w miejscowości Magnice.

Overmax

Firma bez własnego zaplecza produkcyjnego oferująca pod swoją marką tablety, smartfony, drony, a nawet urządzenia AGD. Overmax działa w Poznaniu.

SilentiumPC

Marka, która powstała na bazie doświadczeń sklepu Cooling w zakresie dystrybucji i sprzedaży chłodzeń, zasilaczy i obudów komputerowych. Aktualnie kluczowym obszarem działalności firmy stała się sprzedaż sprzętu pod własną marką. SilentiumPC pracuje nad budową własnych działów badawczych. Firma działa w Warszawie.

SilentiumPC wciąż rozbudowuje swoją ofertę. Niedawno do oferty trafiły komputerowe systemy chłodzenia cieczą.

Unitra

Legendarna marka sprzętu audio. Niedawno powróciła na rynek z całą serią urządzeń audio oraz akcesoriów telewizyjnych. Niestety odbudowanie dawnej pozycji nie będzie łatwe. Siedziba firmy mieści się w Gdyni.

Wilk Elektronik / GoodRAM

Producent pamięci z własnym zapleczem produkcyjnym w kraju. Jest to ewenement na skalę Europy wschodniej i środkowej. Firma może pochwalić się partnerstwem z Toshiba Electronics Europe oraz własną, prężnie działającą marką GoodRAM. Jej oferta obejmuje pamięci RAM, dyski SSD i nośniki przenośne.

GoodRam podąża za trendami. Niedawno do oferty polskiego producenta dołączyły ultra-szybkie nośniki SSD z interfejsem PCIe i M.2

Zortrax

Firma należąca do światowej czołówki producentów drukarek 3D. Marka podobnie jak cała branża jest stosunkowo młoda, jednakże doczekała się już wielu wyróżnień i uznania na całym świecie.


Tekst pochodzi z serwisu technologie.ngo.pl


Źródło: Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego
Wyraź opinię 1 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • gospodarka
  • nowe technologie
  • przedsiębiorczość