Przejdź do treści głównej

Innowacje dla ludzi ratujących życie

autor(ka): Piotr Opulski
2018-05-21, 13:45
Prestiżowe konkursy wzornicze otwierają projektantom wrota do wielkiej kariery. Ponownie przyjrzeliśmy się najlepszym koncepcjom młodych designerów – skupiając się na rozwiązaniach skierowanych do ratowników i służb medycznych. Być może niebawem odmienią one nasz świat.

Uczestnicy konkursów wzorniczych chętnie stawiają na koncepcje skupione wokół ratowania zdrowia i życia. Przyciągają one uwagę opinii publicznej i mediów. Kilka tygodni temu opisywaliśmy koncepcje istotne dla profilaktycznej ochrony zdrowia. Publikacja jest dostępna pod adresem: http://technologie.ngo.pl/wiadomosc/2176747.html. Tym razem naszą uwagę zwróciły rozwiązania skierowane do bezpośredniej ochrony życia w chwili niespodziewanych zdarzeń, wypadków i kataklizmów. Część z nich pozwala szerzej spojrzeć na problematykę i dostrzec genialne w swojej prostocie rozwiązania dużych problemów.

Babyguard [Spark Awards 2017 Winner - Bronze]

Interesująca koncepcja wózka dziecięcego zapewniającego pełną ochronę dziecka w razie wypadków. Autorka projektu Hyunseok Yoo wskazuje, że delikatne ciała dzieci przewożonych w wózkach są bardziej narażone na wypadki komunikacyjne z udziałem pieszych. Nawet pasy bezpieczeństwa stosowane w najlepszych wózkach nie są gwarancją bezpieczeństwa, ponieważ podczas przeciążeń mogą uszkodzić kręgi dziecka na odcinku szyjnym. Wózek Babyguard jest inspirowany poduszkami powietrznymi. Dzięki zastosowaniu czujnika wstrząsowego w chwili wypadku nad siedziskiem wózka otwierałaby się poduszka ochronna okalająca małego pasażera. Materiał mógłby być szybko zdjęty za pomocą jednego przycisku, aby ułatwić ewentualną pracę służbom ratunkowym.


 

Rescue Shield [Spark Awards 2017 Winner - Silver]

Strażak wchodzący do płonącego budynku jest zazwyczaj chroniony przed poparzeniami i działaniem trujących gazów. Niestety nie są to jedyne zagrożenia. Spadające elementy stropu lub belek konstrukcyjnych, wybuchające piece i pękające szkło to jedynie kolejna część groźnych przeszkód. Rozwiązanie opracowała projektantka Jae An Lee. Rescue Shield to specjalny zestaw gaśniczy zawieszany na ścianie budynku. Miałby on zawierać dwie gaśnice oraz wąż do hydrantu. Jego drzwi byłyby odpinane, a dzięki przeźroczystej konstrukcji i uchwytowi na przedramię w razie potrzeby pełniłyby rolę swoistej tarczy dla strażaka. Sama tarcza posiadałaby wbudowany megafon oraz potężne oświetlenie będące w stanie pracować nawet w gęstym dymie. Autorka projektu przewidziała również otwór na wąż gaśniczy, pozwalający strażakowi bezpiecznie przemieszczać się i jednocześnie dogaszać pożar.

 

Hope keeper [LiteOn Award Winner 2018]

Niezwykły pomysł sprzętu ratowniczego opracowany przez zespół złożony z projektantów: Tao Zhong, Qi Liu, Haiyun Huang oraz Yaoyi Li. Mowa o specjalistycznym robocie ratowniczym. Jego zadaniem byłoby lokalizowanie oraz późniejsze wspieranie osób uwięzionych w trudno dostępnych miejscach podczas gdy służby ratunkowe będą próbowały się do nich dotrzeć. Niewielka konstrukcja wykorzystywałaby 6 nóg do przemieszczania się w trudnym terenie – np. w ruinach budynków, studzienkach kanalizacyjnych itp. Podczas przemierzania terenu urządzenie poszukiwałoby oznak życia, a w razie zlokalizowania rannych informowałoby służby o swoim położeniu. Ponadto robot byłby wyposażony w pojemnik z odżywczym płynem, który mógłby być wykorzystany przez poszkodowanych, zwiększając tym samym ich szansę na przeżycie i zapewniając dodatkowy czas ratownikom.

 

Protective Fire Extinguisher [Red Dot Award 2017 Honourable mention]

Koncepcja nawiązująca w pewnym stopniu do wcześniej prezentowanego projektu Rescue Shield. Pomysł opracowany wspólnymi siłami przedstawicieli Dalian Minzu University również zwraca uwagę na ochronę strażaków przed spadającymi elementami, wybuchami i rozpryskami niebezpiecznych materiałów. Jednakże tym razem mowa o specjalnej gaśnicy wyposażonej w osłonę ochronną. Powłoka prowizorycznej tarczy otrzymałaby strukturę kompozytową z podwójną warstwą ognioodporną chroniącą przed ogniem i temperaturą, a tym samym pozwoliłaby na bliższe podejście do źródła pożaru. Mechanizm urządzenia został zainspirowany klasyczną parasolką, dlatego rozkładanie osłony byłoby szybkie i wygodne. Całość została opracowana tak, aby mogła być bez problemu wykorzystana wielokrotnie.

 

Cut-Save Live [Red Dot Award 2017 Winner]

Podczas wypadku pasy bezpieczeństwa bez wątpienia ratują nam życie. Niestety chwilę później mogą stać się zagrażającą życiu pułapką. Zdarza się, że w wyniku przeciążeń i drgań mechanizmy zwalniające pasy oraz ich napinacze mogą ulec uszkodzeniu. Cut-Save Life to koncepcyjny przecinak przymocowany na stałe do pasów bezpieczeństwa. Aby go użyć, poszkodowany musi tylko wyciągnąć zabezpieczenie w postaci kołka i pociągnąć za zawleczkę. Wbudowane ostrze natychmiast przetnie pas w miejscu mocowania urządzenia. Proste, ale efektywne rozwiązanie opracował Kim Insu.

.

 

Blood SOS [Red Dot Award 2017 Best of the best]

Koncept Blood SOS nie jest zwyczajnym produktem – to dopracowany system, który przy wsparciu lokalnych decydentów przyczyniłby się do uratowania wielu istnień ludzkich. Większość szpitali jest zaopatrywana w krew w oparciu o wielkość jednostki lub średnią liczbę przyjmowanych pacjentów. Centra zarządzające zapasami krwi rozdysponowują na tej zasadzie większość swoich zasobów. Problemy pojawiają się w sytuacjach ekstremalnych, kiedy to poszkodowani są przyjmowani w większej liczbie niż przewidują możliwości szpitala. Pomimo dużej aktywności wielu organizacji, problem z dostępem do krwi w przypadku pojawienia się dużej liczby potrzebujących pozostaje nierozwiązany.

Zespół złożony z projektantów Kim Eui Min, Kim Hee Jung, Lee Won Jin opracował platformę integrującą system cyfrowych reklam miejskich z dedykowaną aplikacją na urządzenia mobilne. Kiedy jednostki zarządzające dostępem do krwi odnotowałyby nagły przyrost zapotrzebowania na konkretną grupę, mogłyby automatycznie przesłać odpowiedni komunikat do systemów obsługujących reklamy i informacje miejskie – np. w metrze. Osoby widzące komunikat mógłby zeskanować widoczny na nim QR kod, aby otrzymać informacje o sytuacji wraz ze wskazówkami nawigacyjnymi, pozwalającymi dotrzeć do odpowiedniej jednostki krwiodawczej. Użytkownicy zarejestrowani w aplikacji mogliby ponadto wprowadzać swoje dane, tak aby szpitale i jednostki krwiodawcze otrzymywały informację zwrotną o osobach zainteresowanych pomocą, usprawniając tym samym procedurę przekazania krwi.


Tekst pochodzi z serwisu technologie.ngo.pl


Źródło: technologie.ngo.pl
Wyraź opinię 1 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • innowacje
  • nowe technologie
  • ochrona zdrowia
  • ratownictwo