Przejdź do treści głównej

„Krwiobieg współczesnego świata – wiedza i dane” – rozmowa z Michałem Bonim [patronat ngo.pl] [wywiad]

autor(ka): Filip Żyro, technologie.ngo.pl
2018-05-23, 06:32
Już za tydzień w Centrum Nauki Kopernik odbędzie się Festiwal Sektor 3.0 – największa impreza poświęcona wykorzystaniu nowych technologii w organizacjach w Polsce. Z tej okazji mieliśmy przyjemność rozmawiać z europosłem Michałem Bonim, który w trakcie wydarzenia poprowadzi międzynarodową debatę poświęconą wymianie wiedzy w internecie, otwartym zasobom, wzajemnej współpracy biznesu i sektora pozarządowego. Jak rozumie hasło „Let’s Know-How!”, opowiada nam Michał Boni.

Filip Żyro: Jak rozumie Pan hasło Let’s Know-How! w kontekście współpracy organizacji pozarządowych i biznesu?

Michał Boni: – Idzie druga fala rewolucji cyfrowej, to już nie tylko sieci i urządzenia nas łączące o każdej porze z coraz lepszą jakością i prędkością przesyłu. To przetwarzanie danych na wielką skalę, też z użyciem AI oraz komunikacja między przedmiotami. Myślę, że zmieni to funkcje biznesu – nastawienie na potrzeby i satysfakcję użytkowników będzie większe.

Podobnie z organizacjami obywatelskimi – ich interaktywność z ludźmi wzrośnie, ale też i szansa na nową wspólnotowość. Trzeba się nauczyć: czym jest ta nowa rewolucja cyfrowa, jakie daje możliwości techniczne i społeczne, i jakie warunki są potrzebne dla zaufania wtedy, kiedy szybko ten nowy świat się rozwija, np. szacunek dla podmiotowości użytkowników (ich praw, potrzeb, prywatności).

Czy Pana zdaniem w erze popularyzacji Internetu dostęp do wiedzy został utrudniony czy jednak łatwiej poszerzać swoje horyzonty?

M.B.: – Wiedzę zdobyć łatwiej. Różne aplikacje dają nam wiedzę w sekundach. Są tysiące źródeł, ale nie zawsze umiemy ocenić ich wiarygodność. Mówi się nawet o fake science. Być może pojawia się potrzeba certyfikowania wiedzy. Należy zadbać, by przykładowo korzystanie z MOOC (Massive Open Online Courses) było dostępne, ale z gwarancją jakości.

O jakości treści mówi się dzisiaj zarówno przy nauce, edukacji, ale i dziennikarstwie – by uniknąć rosnącej skali dezinformacji w tych dziedzinach, co stało się cechą współczesnego Internetu. Powstaną, a raczej już powstają platformy udostępniające wiedzę np. danej uczelni, czy kolekcję Otwartej Nauki na poziomie europejskim. Każda badawcza instytucja ma swoją stronę, ale i możliwości interaktywnego dialogu. Nabiera znaczenia Nauka Obywatelska – włączenie nas, użytkowników w świat wiedzy (jej powstawania i szerzenia) będzie rosło. Rośnie też liczba danych, które gromadzimy i przetwarzamy. Teraz trzeba się zastanowić, co z tym wszystkim zrobić.

Dlaczego gromadzenie i przetwarzanie danych powinno interesować organizacje?

M.B.: – To jest krwiobieg współczesnego świata – dane. Danych nie zbiera się dla martwej kolekcji, tylko przetwarzania – żeby wiedzieć więcej. O naszych upodobaniach (ale profilowanie tylko za nasza zgodą i wedle zasad Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych), o oczekiwaniach, po to, by nas łączyć we wspólnych celach i sprawach, by sobie pomagać wykorzystując społecznościowy charakter relacji, by prowadzić akcje nastawione na konkretne cele, by zbierając dane – rozpoznawać problemy. Rodzice dzieci chorych na pewne choroby pomagają sobie wzajemnie w mediach społecznościowych, ale ich wiedza o tych chorobach może być elementem naukowego rozpoznawania tych chorób.

Pojawia się sztuczna inteligencja, samo prowadzące samochody, nawet lodówki zaczynają mieć procesory. Czy ktoś panuje nad całym tym ekosystemem, w którym pralka już jest podłączona do Internetu?

M.B.: – Trwają dyskusje o tej wielkiej cyfrowej zmianie, dla której podłączenie urządzeń do Internetu to dopiero początek.

Przesłanie kluczowe brzmi: technologia jest dla człowieka, a nie człowiek dla technologii. Dlatego reguły stosowania technologii są kluczowe. Dlatego nie ma dziś rozwoju technologii bez debaty o sprawach etycznych.

Nie możemy być narażeni na to, że automatyczne i autonomiczne decyzje powstające dzięki użyciu algorytmów w oparciu o dane (w tym także nasze dane) nie będą brały czynnika ludzkiego pod uwagę. Problemem nie jest to, czy my mamy mieć kontrolę nad światem np.AI, tylko jak to osiągnąć.

Zatem jak można walczyć o swoją prywatność w świecie na ciągłym „podsłuchu”? Czy Parlament Europejski robi coś w tym kierunku?

M.B.: – „Podsłuch” to określenie umowne, trafniejsze jest „trakowanie”, czyli śledzenie nas: gdzie jesteśmy, co robimy. Bywa, że w głębszych warstwach urządzeń, czy raczej oprogramowań – funkcja śledzenia nas jest niewyłączalna. Dlatego PE był głównym prowadzącym debatę, a w końcu doprowadził do przyjęcia ogólnoeuropejskiego rozporządzenia w sprawie ochrony danych osobowych, które wchodzi w życie 25 maja.

Upowszechniajmy to rozwiązanie i promujmy świadomość ochrony danych i prywatności. Na dzisiaj to najlepszy na świecie punkt referencyjny dla przetwarzania i przesyłu danych. Ale żeby to skutecznie funkcjonowało – wszyscy partnerzy muszą się w to zaangażować, także w przyszłe wdrożenie reguł ePrywatności, które będą wzmacniały poufność przesyłu danych i ich obecności w urządzeniach, których używamy na co dzień.

W ramach Festiwalu Sektor 3.0 odbędzie się debata. O czym będzie mowa i dlaczego warto wziąć w niej udział?

M.B.: – Myślę, że ta debata pokaże nam wszystkie wymiary i odcienie tej zachodzącej nowej rewolucji cyfrowej. Pokaże zagrożenia, ale i szanse. Żeby wykorzystać szanse – a dla ludzkości są olbrzymie, trzeba rozplątać węzły gordyjskie zagrożeń. Powinniśmy to robić razem, wszyscy partnerzy cyfrowej zmiany: biznes, administracja, świat nauki i świat obywatelski.

 

Europosła Michała Boniego, będzie można posłuchać w trakcie Międzynarodowej Debaty w trakcie Sektora 3.0. Interaktywna debata, w której wezmą przedstawiciele biznesu i organizacji z całego świata, rozpocznie się o godz. 15 na auli głównej CNK. Debata będzie transmitowana na fanpage’u Sektora 3.0.


Tekst pochodzi z serwisu technologie.ngo.pl


Źródło: sektor3-0.pl/
Organizator:

Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego

Adres:

Kopernika 17, 00-359 Warszawa-Śródmieście, woj. mazowieckie

Tel.:

22 123 90 20

E-mail:

frsi@frsi.org.pl

Www:

http://www.frsi.org.pl 

Wyraź opinię 3 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • dane osobowe
  • nowe technologie