Przejdź do treści głównej

Wszystko, co chciałbyś, chciałabyś wiedzieć o domenie ".pl"

autor(ka): Filip Żyro
2018-06-20, 06:30
Każdego dnia nasza krajowa domena jest wykorzystywana do rejestrowania 2,4 tysiąca adresów internetowych. Coraz większy udział w stosowaniu końcówki „.pl” mają działania prowadzone na rynku międzynarodowym. Tegoroczny raport NAS przynosi wiele ciekawych informacji dotyczących najpopularniejszej z polskich domen. Tegoroczny raport NAS przynosi wiele ciekawych informacji dotyczących najpopularniejszej z polskich domen.

Domena .pl należy do domen krajowych najwyższego rzędu (ccTLD country code top-level domain). Jej historia zaczyna się 1990 roku, a pierwszym aliasem zarejestrowanym z jej użyciem był adres pwr.pl, który pierwotnie wykupiła Politechnika Wrocławska. Dane jego aktualnego abonenta są jednak zastrzeżone.  Pierwszym polskim adresem komercyjnym był Computerland.pl, który zarejestrowano dopiero w 1994 r.

Pełna polska sieć domen składa się z domeny pierwszego rzędu oraz domen drugiego rzędu podzielonych na domeny funkcjonalne (np. net.pl, gov.pl itp.) oraz regionalne (np. waw.pl, kalisz.pl itp.). Rolę operatora polskiej końcówki krajowej pełni Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa. Co ciekawe, na początku ubiegłego roku NASK zrezygnowała z usługi rejestracji aliasów świadczonej bezpośrednio i przeszła na model oparty ofertę kierowaną przez partnerów. Był to niezwykle ważny rok dla domeny .pl, który NASK podsumował obszernym raportem.


Rejestracje domenRok 2017 przyniósł 883 258 nowych nazw zarejestrowanych w domenie .pl. Oznacza to, że jeden nowy adres był rejestrowany co 40 sekund, a średni poziom dziennych rejestracji osiągnął 2,4 tysiąca.  Grupa 1,04 mln abonentów pod koniec roku 2017 dysponowała pulą 2 576 063 adresów zakończonych końcówką .pl.

Wbrew pozorom nie był to dobry wynik, a sama domena po raz pierwszy w historii zanotowała spadek zarejestrowanych adresów osiągając rezultat zbliżony do deklarowanego w 2014 roku. Największe wzrosty przypadły wprawdzie na lata 2007-2011, jednak w ostatnich latach wciąż były widoczne delikatne wzrosty.

Nieco lepiej prezentują się dane dotyczące samych abonentów, tych przybyło niemal 20 tysięcy licząc rok do roku. Około 66% dysponentów to przedsiębiorcy. Zdecydowana większość wszystkich abonentów (66,6%) dysponowało w 2017 roku jedną domeną, kolejne 15,6% miało wykupione dwie domeny. Średnia długość rejestrowanego adresu to 11 znaków, przy czym największym zainteresowaniem cieszyły się nazwy o długości 9 znaków (229 tysięcy rejestracji). Warto zaznaczyć, że maksymalna długość nazwy w domenie .pl to 63 znaki. W 2017 jedynie 10 aktywnych adresów osiągało tę wartość.


Rynek krajowy i międzynarodowy

Udział domeny .pl na polskim rynku w ubiegłym roku osiągnął poziom 72,3 %. Drugie miejsce zajęły domeny generyczne (np. .com, .org, .gov itp.) z wynikiem 16,4%, trzecia lokata przypadła domenom innych krajów. Najmniej, bo jedynie 0,8% stanowiły nowe domeny generyczne (np. .bike, .company, .help itp.).

Spośród domen aktywnych w 2017 roku 93,87% zostało zarejestrowanych w Polsce. Zdecydowanie najwięcej abonentów pochodziło z województwa mazowieckiego (25,37%). Kolejne miejsce zajęło województwo śląskie z udziałem na poziomie zaledwie 11,17%. Trzecie miejsce przypadło Małopolsce z wynikiem 9,91%. Najmniejszym zainteresowaniem domeny .pl cieszyły się w województwach lubuskim i ppolskim, nie przekraczając udziału 1,9%. Nieco ponad 6% polskich adresów z końcówką .pl zarejestrowano za granicą.

Co ciekawe, Polska ma 6. miejsce w Europie pod względem zarejestrowanych adresów w domenie krajowej pierwszego rzędu. Bezpośredni sąsiedzi to Włosi (3,1 mln) i Szwajcarzy (2,1 mln). Jeszcze ciekawiej prezentuje się ranking światowy, w którym Polska zajmuje 10. miejsce. Niekwestionowanym liderem światowego rankingu są Chiny (20,9 mln). W Europie prowadzą Niemcy (16,3 mln).

Rejestratorzy

Użytkownicy domen .pl najczęściej korzystają z usług rejestratorów takich, jak Nazwa.pl (22,44%) oraz Home.pl (18,38%). Również te marki odnotowały największe ilości nowych rejestracji w 2017 roku, osiągając odpowiednio 33,56 oraz 15,61% udziału. Wyniki mogą być zaskakujące. Mowa o markach dobrze wypromowanych i oferujących rozwiązania wysokiej jakości, ale jednocześnie bardzo drogich w porównaniu z konkurencją. Sekretem obydwu firm wydaje się być zabieg marketingowy, w którym pierwszy rok korzystania z domeny jest darmowy, a płatne są jedynie przedłużenia. Przy czym kwoty przedłużeń są w tym wypadku 20-100% wyższe niż u konkurentów. W pierwszym przypadku to 100 zł/rok, natomiast w drugim 123 zł/rok.

Trzecie miejsce zdobyła marka OVH z wynikiem ogólnym 10,72 % i 8,6-procentowym udziałem w rejestracji nowych domen. Rejestrator ten wprawdzie pobiera opłatę w wysokości 12,99 zł za pierwszy rok, ale koszt przedłużenia to już zaledwie 49,99 zł. Co ciekawe, OVH skupiło swoją działalność wokół nazw zabezpieczonych protokołem DNSSE, legitymując się wynikiem rejestracji 94% wszystkich tego typu adresów w domenie .pl. Co ciekawe protokoły DNSSE są dostępne dla domen .pl już od 2012 roku, ale dopiero w ciągu ostatnich dwóch lat zaczęły widnieć na listach usług podstawowych wielu rejestratorów.
W 2017 roku odnotowano niemal 136 tys. transferów nazw w domenie .pl. To daje wynik ponad 11 tys. transferów miesięcznie. Oznacza to, że abonenci ok. 5% nazw zdecydowali się na zamianę dostawcy usług w zakresie obsługi administracyjnej. Współczynnik ten spadł w porównaniu z 2016 rokiem, kiedy to łącznie było prawie 158 tys. transferów.


Grafiki i opracowanie na podstawie: https://www.dns.pl/NASK-raport-rynek-nazw-domeny-pl-2017.pdf


Tekst pochodzi z serwisu technologie.ngo.pl


Źródło: Technologie.ngo.pl
Wyraź opinię 1 1

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • nowe technologie