Przejdź do treści głównej

Dokumenty Google – sztuczki i porady. Część 1

autor(ka): Piotr Opulski
2018-08-16, 04:46
Podpowiadamy, jak najefektywniej wykorzystywać pakiet biurowy Dokumentów Google. Radzimy, z jakich funkcji warto korzystać oraz gdzie znaleźć dodatkowe opcje. Podsuwamy informacje o sztuczkach dla najbardziej zaawansowanych użytkowników, którzy lubią usprawniać swoją pracę.

Popularny pakiet biurowy od Google cieszy się coraz większym zainteresowaniem, sukcesywnie przejmując użytkowników Microsoft Office. Niepozorne narzędzie chmurowe oferuje swobodę pracy z bardzo nowoczesnym podejściem. Niewielu użytkowników zna jednak jego prawdziwy potencjał. Dokumenty Google swoimi możliwościami mogą zawstydzić najbardziej zaawansowane, desktopowe pakiety. Co istotne, usługa jest całkowicie darmowa, aby z niej korzystać wystarczy konto G-mail/Google.

Korzystaj ze skrótów

Najprostszym sposobem na usprawnienie swojej pracy w dowolnym programie jest nauczenie się skrótów klawiszowych. Niestety jest to wiedza, którą zdobywamy zazwyczaj dopiero po wielu godzinach spędzonych przed komputerem.

Oto kilka skrótów dla Dokumentów Google, których warto nauczyć się jak najszybciej – wiele z nich jest identycznych jak w pakiecie MS Office

 • Ctrl + B → Pogrubienie
 • Ctrl + I → Kursywa
 • Ctrl + U → Podkreślenie
 • Ctrl + Shift + E → Wyśrodkowanie
 • Ctrl + Shift + L → Wyrównanie do lewej
 • Ctrl + Shift + P → Wyrównanie do prawej
 • Ctrl + Z → Cofnij
 • Ctrl + Y → Ponów
 • Ctrl + Home → Powróć na górę strony
 • Ctrl + K → Wstaw link
 • Ctrl + Alt + M → Wstaw komentarz
 • Ctrl + H → Zmień
 • Ctrl + Shift + Space → Usuń formatowanie

Używaj fontów Google

Google Fonts to jedna z największych bezpłatnych baz czcionek. Korzystają z niej eksperci od poligrafii oraz zawodowi graficy. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby ogromną bazę czcionek Google wykorzystać również w pakiecie Dokumenty. Wystarczy rozwinąć pasek „czcionek” (automatycznie wybrany - Arial), a następnie ze szczytu listy wybrać opcję “Więcej czcionek”. Otwarte w ten sposób menu pozwala na przeglądanie zasobów dostępnych czcionek. Górne menu umożliwia ich sortowanie wedle upodobań oraz odpowiednie uszeregowanie, tak aby przeszukiwanie ogromnej bazy nie stanowiło dużego problemu.

 


 

Wyszukuj dodatkowe treści w Google

Research to podstawa każdej dobrej pracy twórczej. Połączenie najlepszej wyszukiwarki w sieci z jej autorskim pakietem biurowym stanowi idealną kompozycję. Dokumenty Google pozwalają na szybkie wyszukiwanie dodatkowych treści bez przełączania się między zakładkami. Wystarczy w pasku zadań kliknąć przycisk “Narzędzia”, a następnie z rozwiniętej listy wybrać opcję “Przeglądaj”.

Opcja ta pozwala na trzy fantastyczne działania:

 • Wyszukiwanie treści
  Po prostu wpisujemy hasło, które nas interesuje i otrzymujemy nagłówki wyników wyszukiwania w Google oraz krótkie opracowanie zagadnienia. Wyświetlone strony internetowe możemy otwierać w nowych zakładkach, a jeśli którąś wykorzystamy w swojej pracy, możemy automatycznie zacytować ją w przypisach, klikając przycisk oznaczony symbolem cudzysłowu.

 • Wyszukiwanie obrazów
  Po wpisaniu pożądanej frazy klikamy napis “Grafika” i przenosimy się do wyników wyszukiwania powiązanych z nią grafik. Obrazki można powiększać bez przenoszenia się do innej karty. Jeśli jakaś grafika przypadnie nam do gustu, możemy wstawić ją do treści za pomocą przycisku “Wstaw” w podglądzie lub przycisku “+” w trybie przeglądania. Grafiki zostaną automatycznie podlinkowane z uwzględnieniem pierwotnego źródła.

 • Przeszukiwanie dysku
  Jeśli chcemy odnaleźć lub przypomnieć sobie treści, które zawarliśmy w swoich wcześniejszych pracach zapisanych na dysku Google, lub chcemy odnieść się do treści z zapisanej tam książki, musimy po prostu po wpisaniu frazy wybrać opcję “Dysk”. Wyszukiwarka przeszuka posiadane przez nas dokumenty i wyświetli pasujące materiały.Twórz spisy treści

Zautomatyzowane spisy treści to funkcja doskonale znana wszystkim, którzy w swoim życiu mieli okazję pisać prace dyplomowe i naukowe. Opcja ta jest dostępna również w Dokumentach Google. Jej użytkowanie wymaga specyficznego formatowania treści, czyli używania nagłówków. Tytuł każdego nowego akapitu lub rozdziału należy zaznaczyć, a następnie sformatować wykorzystując funkcję “Formatuj -> Style Akapitu” i wybierając z listy formatowanie opisane jako Nagłówek. Aby spis uwzględnił tytuły i podtytuły należy zastosować zasadę - czym ważniejszy tytuł tym niższy numer nagłówka.

Kiedy odpowiednio sformatujemy treść, wybieramy opcję “Wstaw -> Spis treści” i definiujemy, czy wolimy spis z numeracją, czy zwyczajny. Co istotne, podpunkty naszego spisu będą przenosić czytelnika do pożądanego akapitu dzięki zaszytym linkom.


 

W tej części artykułu przedstawiliśmy pierwszy zbiór porad dotyczących sprawnej pracy z dokumentami Google. W następnej części poruszymy tematy związane z korektą, pracą grupową i stylowaniem.

Jeżeli chcesz poznać najbardziej zaawansowane techniki pracy z dokumentami Google, obserwuj stronę technologie.ngo.pl. Druga część już niebawem.


Tekst pochodzi z serwisu technologie.ngo.pl


Źródło: Technologie.ngo.pl
Wyraź opinię 5 1

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

 • nowe technologie