Przejdź do treści głównej

Otwarte dane – szansa dla biznesu, organizacji i placówek naukowych [patronat ngo.pl] [wywiad]

autor(ka): Filip Żyro
2018-10-11, 03:39
Weź udział w "Hackathonie – nowa strona danych" i stwórz narzędzia, które ułatwią korzystanie z otwartych danych. Ministerstwo Cyfryzacji organizuje hackathon, w którym do zdobycia jest ponad 30 tys. zł na zaprojektowanie funkcjonalności na stronie, które będą korzystały z danych znajdujących się na portalu dane.gov.pl. O inicjatywie rozmawiamy z organizatorką hackathonu, Agatą Miazgą z Ministerstwa Cyfryzacji.

Filip Żyro, technologie.ngo.pl: Jaki jest cel Hackathonu organizowanego przez Ministerstwo Cyfryzacji? Jakiego efektu Państwo oczekujecie na końcu?

Agata Miazga, Ministerstwo Cyfryzacji: Zależy nam na zwiększeniu użyteczności portalu dane.gov.pl i otwarciu go na potrzeby odbiorców. Liczymy na to, że uczestnicy Hackathonu nas zainspirują i przygotują prototypy nowych funkcjonalności strony, takich jak "walidatory" danych czy narzędzia do wizualizacji danych, które ułatwią korzystanie z danych na co dzień.

Czy są jakieś specjalne wymagania co do zespołów, które mogą wziąć udział w Hackathonie?

– Zapraszamy osoby nastawione na analityczne, krytyczne i twórcze myślenie: specjalistki i specjalistów z różnych dziedzin, np.: programowanie, UX, UI, design, data science, research. Do udziału mogą się zgłaszać zarówno zespoły z własnym pomysłem (2-5 osób), jak i osoby indywidualne, którym pomożemy skompletować drużynę. Uczestnikom i uczestniczkom pomagać będą mentorzy i eksperci.

Jak będzie wyglądał proces wyłaniania zwycięzców i na co mogą liczyć najlepsze zespoły?

– Projekty oceni jury, między innymi pod kątem ich użyteczności i dostępności dla różnych grup odbiorców portalu. Szczegółowe kryteria oceny przedstawimy uczestnikom, którzy zgłoszą najlepsze pomysły i zakwalifikują się do udziału w Hackathonie. Jest o co walczyć. Na zwycięski zespół czeka nagroda pieniężna w wysokości 17 170 zł! Kolejno za zajęcie II i III miejsca zespoły otrzymają 10 110 zł i 6 600 zł. Jury nie wyklucza przyznania dodatkowych nagród za szczególnie wyróżniające się pomysły.

Dlaczego jest to istotne, aby obywatele korzystali z informacji umieszczanych na portalu dane.gov.pl? Do czego takie dane można wykorzystać?

– Z otwartych danych powinni korzystać nie tylko obywatele, lecz także przedsiębiorcy, naukowcy, organizacje pozarządowe i sami urzędnicy. Otwarte dane mogą znaleźć zastosowanie w nowych usługach i aplikacjach, w analizach ułatwiających podejmowanie decyzji biznesowych czy prowadzenie badań naukowych. Zwiększają przejrzystość działań państwa i ułatwiają pracę urzędników.

Portal dane.gov.pl jest źródłem wiarygodnych, na bieżąco aktualizowanych danych, które można bezpłatnie wykorzystywać. Zbiera w jednym miejscu dane z ponad stu instytucji publicznych. Dane te mogą zasilać innowacyjne produkty i usługi, które poprawiają jakość naszego życia. Przykłady? Najbardziej popularne aplikacje powstałe z otwartych danych służą do nawigacji, sprawdzania rozkładów jazdy albo jakości powietrza.

Gdzie odbędzie się Hackathon i jak zgłosić możliwość wzięcia udziału?

– 27 i 28 października otwieramy do wspólnych prac przestrzeń „Marzyciele i rzemieślnicy” przy ul. Brackiej 25. To ostatni tydzień zgłoszeń, dlatego wypełnijcie już dziś formularz zgłoszeniowy na stronie hackathon.gov.pl.

***

Portal ngo.pl jest patronem medialnym "Hackatonu  – nowa strona danych"

 


Agata Miazga dyrektorka Departamentu Otwartych Danych i Rozwoju Kompetencji w Ministerstwie Cyfryzacji. Pełnomocniczka Ministra Cyfryzacji ds. otwartości danych. Przewodnicząca Jury Hackathonu – nowa strona danych.


Tekst pochodzi z serwisu technologie.ngo.pl


Wyraź opinię 0 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • informacja publiczna
  • innowacje
  • nowe technologie