Rejestratory samochodowe – co potrafią, jak je wykorzystywać
autor(ka): Filip Żyro
Zbliża się sezon wakacyjny, w trakcie którego wielu z nas czekają dłuższe podróże samochodem. Niezależnie czy zdecydujemy się na wakacje w Polce czy zagranicą, warto zastanowić się nad zakupem rejestratora samochodowego, nagranie z którego w razie kolizji będzie niezbitym dowodem przesądzającym po czyjej stronie leży wina. Ciągłe nagrywanie podróży za pomocą rejestratora może stanowić dowód niewinności kierowcy, zabezpieczenie przed uciekającymi sprawcami kolizji czy wsparcie podczas rozmów z firmami ubezpieczeniowymi lub policją. Warto zaopatrzyć się w takie urządzenia zwłaszcza w okresie wakacyjnym, gdy ruch na drogach jest wzmożony.

Zasada działania rejestratora

Najprostsze rejestratory samochodowe są montowane na szybie – tuż pod lusterkiem za pomocą przyssawki. Większość produktów posiada niewielkie akumulatory, ale podstawę ich zasilania stanowi ładowarka z wtykiem do zapalniczki samochodowej. Dzięki szerokokątnym obiektywom rejestrator jest w stanie nagrywać obraz obejmujący pełen zakres widoczności z punktu widzenia kierowcy.

Przebieg przejazdu jest zapisywany na karcie pamięci. Standardowym rozwiązaniem jest nagrywanie w pętli – oznacza to, że najstarszy fragment nagrania jest nadpisywany przez najnowszy – dzięki temu nie istnieje obawa, że karta się zapełni. Standardowym wyposażeniem w nowych modelach jest czujnik przeciążeń. Dzięki niemu w razie wypadku lub raptownego hamowania kamera zapisuje na stałe ostatnie zarejestrowane obrazy. Nie istnieje więc ryzyko, że materiał zostanie nadpisany w wyniku niesprawności lub roztargnienia kierowcy uczestniczącego w zdarzeniu.

Ciekawe funkcje

Wybierając rejestrator samochodowy należy zwrócić szczególną uwagę na funkcję nagrywania nocą. Dobrym rozwiązaniem okazują się diody IR albo bardzo wysokie ISO. Właśnie możliwość efektywnej pracy po zmierzchu odróżnia rejestratory samochodowe od niewielkich kamer sportowych.

Kolejnym wartym uwagi aspektem jest rozdzielczość nagrywanego materiału – im wyższa, tym więcej detali znajdzie się na nagraniu. Oznacza to, że wysoka rozdzielczość może pozwolić na zidentyfikowanie twarzy sprawcy albo odczytanie numerów rejestracyjnych oddalającego się pojazdu. Całkowite minimum to 720p. Całe szczęście aktualnie na rynku dominują jeszcze precyzyjniejsze konstrukcje nagrywające w 1080p.

Popularnym i bardzo przydatnym dodatkiem okazuje się również moduł GPS. Dzięki niemu nagrania mogą być uzupełnione o współrzędne ewentualnego zdarzenia oraz bieżącą prędkość pojazdu. Dzięki temu możliwe jest odtworzenie pełnego obrazu zdarzenia, a dowody są bardziej przekonujące.

Wielu użytkowników zwraca także uwagę na obecność czujnika postojowego. Jest to funkcja, która na podstawie wbudowanego sensora ruchu lub akcelerometru, wykrywa niepokojące sytuacje podczas postoju. Nawet jeśli auto i kamera są wyłączone, urządzenie włączy się na chwilę, aby zarejestrować nietypową aktywność w pobliżu samochodu. Jest to doskonały sposób na stłuczki parkingowe, podczas których wielu sprawców po prostu znika bez śladu.

Jeśli dbamy o estetykę i ergonomię wyposażenia w aucie, warto poszukać rejestratora z ładowarką wbudowaną w uchwyt. Dzięki takiej konstrukcji kabel ładujący może być na stałe przytroczony w wygodnym miejscu, a kamerkę można wyjąć z auta bez konieczności wypinania z niej przewodu.

Najbardziej zaawansowane modele rejestratorów to zestaw złożony z dwóch kamer. Jedna jest montowana z tyłu samochodu, podczas gdy druga jest zainstalowana przy poprzedniej szybie w dedykowanym lusterku. Zastępuje ono centralne lusterko wsteczne instalowane fabrycznie w samochodzie. Pod powłoką lustrzaną jest zazwyczaj ukryty ekran. Dzięki temu tylna kamerka może zostać wykorzystana nie tylko jako rejestrator, ale również w roli pełnoprawnej kamery cofania.

Na rynku można odnaleźć również znaleźć niezwykle praktyczne rejestratory sterowane głosem, modele rozpoznające znaki drogowe, chroniące przed opuszczeniem pasa ruchu lub informujące o radarach. Dodatki tego typu nie są związane bezpośrednio z bezpieczeństwem auta, dlatego ich obecność warto rozpatrywać pod kątem indywidualnych potrzeb i posiadanego budżetu.

NAVITEL RE900 – nietypowy model rejestratora z wbudowaną nawigacją i systemem Android.

 

Ile to kosztuje

Najtańsze modele rejestratorów samochodowych są dostępne za mniej niż 50 zł. Warto jednak kilka razy przemyśleć dokonywanie oszczędności na urządzeniach, które w finalnych rozrachunku mogą uchronić nas przed dodatkowymi kosztami. Wszak kamerka oferująca słaby obraz lub nieradząca sobie z pracą po zmierzchu może po prostu nie spełniać swojego zadania. Ceny sensownych modeli marek, takich jak Xblitz, Blaupunkt czy Navroad zaczynają się już od 150 zł. Urządzenia tego typu posiadają zazwyczaj wszystkie podstawowe funkcje oraz efektywnie działający tryb nagrań nocnych.

Blaupunkt BP 2.0 – niedrogi ale dobrze wykonany model rejestratora z podstawowymi funkcjami.

 

Konstrukcje dla wymagających użytkowników oferują firmy DoD, Mio, Navitel, Garmin i SJCam. Ich ceny mieszczą się zazwyczaj w przedziale 300-800 zł. Wydając taką kwotę można liczyć na wysoką jakość wykonania obudowy, ostry i szczegółowy obraz, a także funkcje związane z bezpieczeństwem na drodze, GPS oraz sterowanie głosem.

Marka Mio należy do największych innowatorów w świecie rejestratorów. Na zdjęciu model MIO MiVue 786 z WiFi, GPS, funkcją identyfikowania znaków drogowych i informowania o fotoradarach.

Dodatkowym wydatkiem przy kupnie kamerki jest karta pamięci. Decydując się na jej zakup warto wybrać model o pojemności przynajmniej 16 GB. Naszą uwagę powinny przyciągać wyłącznie modele markowe – sprawność karty pamięci odpowiada za użyteczność materiału w równym stopniu co praca kamery. Warto sprawdzić, czy producent wybranego rejestratora nie sugeruje konkretnej klasy kompatybilnych kart oraz maksymalnej obsługiwanej pojemności. Ceny kart pamięci 16 GB marek takich, jak Kingston czy GoodRAM mieszczą się w zakresie 20-35 zł.

źródło: Technologie.ngo.pl
data publikacji: 2018-06-22
Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!