Telewizor w organizacji – co warto wiedzieć
autor(ka): Piotr Opulski
Projektor jest idealnym wspomagaczem podczas konferencji, prezentacji i warsztatów. Dlaczego więc organizacje miałyby decydować się na zakup telewizora? Otóż dość łatwo się przekonać, że nie każda przestrzeń nadaje się do rozstawienia ekranu. Szczególnie pomieszczenia zbyt małe lub o nieregularnych kształtach okazują się zbyt trudne w zaaranżowaniu aby rozstawić ekran i zainstalować projektor. Właśnie w takich sytuacjach duży telewizor okazuje się przydatnym narzędziem.

Przygotowując serię zajęć w mocno zróżnicowanych przestrzeniach, wielokrotnie natrafiałem na lokale, w których zastosowanie projektora okazywało się po prostu niemożliwe. Najlepszym wyjściem w takiej sytuacji jest selekcjonowanie miejsc odpowiednich do tego celu. Niestety jak łatwo się domyślić przebieranie w lokalizacjach na organizację działania – szczególnie takiego lokalnego – nie zawsze jest możliwe. Będąc w jednym z takich punktów spotkałem się z zapewnieniem, że brak projektora nie jest problemem gdyż na miejscu jest „naprawdę duży, płaski telewizor”. Niestety nie dopytałem o szczegóły. Telewizor jest bowiem bardzo wygodną alternatywą, jednak nie każdy model nada się podczas pracy z dużą grupą osób. Właśnie dlatego warto posiadać własny odpowiednio skonfigurowany model i w razie potrzeby przywozić na miejsce. Wspomniany duży, płaski telewizor okazał się 32-calowcem z zamierzchłych czasów, pozbawionym sensownego zestawu złącz czy modułu sieci bezprzewodowej. Oczywiście dla wielu osób taki telewizor wciąż jest sensowną konstrukcją – niestety podczas prezentacji czy wykładów może okazać się kompletnie bezużyteczny.

Jaki powinien być telewizor

Rozmiar ekranu to podstawowa kwestia poruszana podczas wyboru telewizora. Jednocześnie narosło wokół niej wiele dziwacznych mitów. Wiele osób do dziś twierdzi, że przekątna matrycy powinna stanowić maksymalnie 1/2 odległości między panelem, a widzem. Niestety takie postawienie sprawy nie ma odzwierciedlenia w rzeczywistych możliwościach dzisiejszych telewizorów. Absolutnie nie należy się obawiać, że przez wzgląd na duży ekran nie będziemy w stanie objąć go wzrokiem. Specjaliści z branży doskonale wiedzą, że należy kupować największy telewizor na jaki nas stać. W przypadku organizacji dodatkowym aspektem branym pod uwagę może być przestrzeń, która taki telewizor będzie zajmował podczas transportu.

źródło: wikimedia.org

Tematem związanym bezpośrednio z rozmiarem telewizora jest również rozdzielczość matrycy – czym wyższa rozdzielczość tym obraz ostrzejszy – nawet podczas obserwowania z bardzo małej odległości. Oznacza to, że jeśli planujemy wyświetlać bardzo duży obraz w bardzo małym pomieszczeniu to musimy zdecydować się na telewizor o wysokiej rozdzielczości. Dzisiejszym standardem jest 4K UHD – kompatybilne z nim matryce coraz częściej trafiają do stosunkowo tanich telewizorów. Niestety w klasycznych zastosowaniach format ten dopiero raczkuje – baza kompatybilnych materiałów video jest stosunkowo skromna. Pomimo tego po podłączeniu do wydajnego komputera efektywnie wykorzystamy rozszerzoną przestrzeń roboczą i wysoką jakość obrazu podczas wyświetlania prezentacji i innych materiałów multimedialnych.

LCD, OLED, QLED

Odwiedzając sklep z elektroniką można łatwo zauważyć, że dwa telewizory o identycznej przekątnej i podobnym zestawie funkcji mogą różnić się ceną nawet o kilka tysięcy złotych. Elementem odpowiedzialnym za rozbieżności cen jest w tym wypadku matryca. Aktualnie na rynku mamy 3 typy matryc. Najstarszą i najtańszą technologię stanowią panele LCD. Przeciętny telewizor LCD posiada piksele złożone z 3 sub-pikseli (niebieskiego, czerwonego i zielonego). Piksele są podświetlane za pomocą diod LED. Podstawowe kolory mieszają się tworząc docelowe barwy. Największą wadą rozwiązania jest brak możliwości wyświetlenia głębokiej czerni. Czarny fragment obrazu zazwyczaj sąsiaduje z jakąś barwą, której uzyskanie wymaga podświetlenia – natomiast podświetlona czerń nigdy nie będzie idealna, czego efektem jest obniżony kontrast. Technologia LCD utrudnia również precyzyjne wyświetlanie barw pośrednich. Warto jednak podkreślić, że na przestrzeni 10 lat producenci poczynili ogromne postępy w produkcji matryc LCD. Rozwinięciem technologii LCD są panele określane mianem QLED. Korzystają one z kropek kwantowych czyli nano-kryształów ulokowanych między diodami, a pikselami. Rozdzielają one fale świetlne, optymalizując ilość i kierunek światła docierającego do pikseli. Ponadto diody w matrycach QLED mają kolor niebieski, a nie biały jak ma to miejsce w przypadku klasycznych paneli LCD. Dzięki temu barwy nie rozświetlają tak mocno czarnych przestrzeni na obrazie. Zyskuje również dostępna paleta barw, która względem technologii LCD jest nawet 64-krotnie większa. Najdroższym i najbardziej zaawansowanym rozwiązaniem są telewizory OLED. Panel OLED składa się z pikseli samodzielnie generujących światło o wskazanej barwie. Oznacza to, że obok rozświetlonego piksela może znajdować się piksel całkowicie czarny. Dzięki temu uzyskiwana jest idealna czerń, a oferowany kontrast dąży do nieskończoności.

Jaka matryca będzie odpowiednia dla organizacji? Większość podmiotów wybierze telewizory LCD przez wzgląd na możliwość zakupu dużego urządzenia w niskiej cenie. Wymagający użytkownicy mogą zdecydować się na sprzęt OLED – w tym wypadku atutem jest wysoki kontrast, który pozwoli na lepszą prezentację treści na dużej odległości czy przy niekorzystnych warunkach oświetleniowych. Najmniej zalet w przypadku klasycznych zastosowań biurowo-konferencyjnych ma telewizor QLED. Jest dość drogi, a rozszerzona paleta barw nie przyda się podczas wyświetlania prezentacji czy prac wykonywanych na pulpicie. Nie oznacza to, że konstrukcje QLED są złe – po prostu swoje atuty ujawniają podczas seansów filmowych i zabawy z wykorzystaniem konsoli.

Funkcje warte uwagi

Podstawową kwestią do zweryfikowania podczas zakupu telewizora do działań konferencyjnych i biurowych jest dostępny zestaw złącz video. Zapas wejść wideo umożliwi równoczesne podłączenie kilku komputerów. Jeśli dysponujemy starym komputerem i laptopem należy zweryfikować czy dysponuje on gniazdem HDMI – jeśli nie, to większość nowoczesnych telewizorów może mieć problem z nawiązaniem połączenia. Warto sprawdzić również dostępność gniazd USB. Odtwarzanie materiałów prosto z pamięci przenośnej jest niezwykle wygodne. Jeśli złącza będą mocno ukryte czeka nas przeciskanie się za telewizor przy każdej zmianie nośnika. Przydatne okażą się również funkcje sterowania głosowego usprawniające nawigowanie po menu i wyszukiwanie informacji w przeglądarce internetowej. Ciekawą alternatywą mogą być piloty z pełną klawiaturą QWERTY oferowane przez niektórych producentów – wpisywanie tekstu litera po literze może zabrać cenny czas podczas konferencji, spotkania czy pracy w biurze.

Ile to kosztuje?

Rozwiązaniem, które warto wziąć pod uwagę to telewizor o przekątnej 55 cali, dysponujący rozdzielczością 4K kupimy za około 2500 zł. Modele QLED o takich parametrach kosztują co najmniej 4500 zł natomiast modele OLED max 5500 zł. Oczywiście ostateczny wybór będzie zależał od preferencji organizacji, ale nie da się ukryć, że stosunkiem ceny do rezulatatów, najlpieje prezetnują się starsze telewizory matrycami LCD.

źródło: Technologie.ngo.pl
data publikacji: 2018-07-09
Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!